reklama

Poklona austrálskym vínam - nie len z Hunter Valley

Priznám sa hneď na úvod, že som nemal veľmi dobrú mienku o austrálskych vínach. To, čo sa dováža do Európy ma nijako nenadchlo. Všetky vína, ktoré som ochutnal sa mi zdali až príliš voňavé, povedal by som umelo dokonalé. Neveril s

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľmi skoro som musel svoj názor opraviť a to v prospech austrálsky vín. Vinič do Austrálie doviezli už prví kolonisti v roku 1788 z Kapského mesta. Tento sa ale neujal, možno aj preto, že prví odsúdenci vysídlení do Austrálie neboli žiadni odborníci na pestovanie vína, skôr na jeho konzumáciu. Ale potom už ďalší osadníci, ktorí sem prichádzali za lepším životom boli úspešnejší. Problémy mali najmä s nájdením vhodnej pôdy a postupným oboznámením sa s miestnou klímou a vrtochmi austrálskeho počasia. V roku 1830 boli založené prvé vinice v Hunter Valley. James Busby sem v roku 1833 doviezol z Francúzska a Španielska výber odrôd viniča, na ktorých testoval vhodnosť ich pestovania. Postupne vznikali podobné oblasti po celej Austrálii. V štáte Viktória to bolo najmä Yarra Valley, v Južnej Austrálii Barossa Valley a Adelaide Hills.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našou prvou vinárskou farmou, ktorú sme navštívili cestou zo Sydney do Canberry bola Cattaway Hill Wines. Malý rodinný podnik založený v roku 1998 pestuje vinič na 30 hektároch relatívne chladnej oblasti nachádzajúcej sa v nadmorskej výške okolo 550 metrov. Pestujú hlavne Chardonnay, Semillon, Sauvignon Blanc, Pinot Gris a z červených Merlot a Pinot Noir. Svoju produkciu tak ako väčšina malých výrobcov predávajú priamo vybraným reštauráciám alebo vo svojom podniku pri ochutnávkach ako aj priamo vo svojej reštaurácii. My sme si užili aj ochutnávku aj jedlo, pravdaže v rozumnej miere, len tak po šoférsky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hrozná odrody Chardonnay pripravené na prvé spracovanie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z Melbourne sme si urobili výlet do Yarra Valley, kde sme navštívili dva vinárske podniky: TarraWarra estate a Yering station. Údolie rieky Yarra má ideálne podmienky na pestovanie viniča. Tiež relatívne chladná klíma dáva vyniknúť najmä odrode Chardonnay a Pinot Noir.

Vinárstvo Yering Station je najstaršie a asi aj najslávnejšie z celej oblasti. Zlaté medaily zbierajú po celom svete už od polovice devätnásteho storočia. Z bielych je to hlavne Chardonnay a Viognier, z červených Pinot Noir, Cabernet a Shiraz. Prekvapil ma najmä Viognier, túto odrodu som nepoznal. Do Austrálie ju priviezli z Francúzska, konkrétne z údolia rieky Rhône, kde sa dostala prostredníctvom starých Rimanov a vraj originálne pochádza z Dalmácie. Aký je ten svet malý :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prehliadku sme začali v luxusnom hotelovom komplexe Yering Resort, ktorý je už ale v súčasnosti osamostatnený od výroby vína a žije si svojim vlastným, pozlátkovým životom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vinársky podnik je strohejší, ale má peknú predajňu s ochutnávkou vín.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vinársky podnik TarraWarra sa špecializuje hlavne na Pinot Noir a Chardonnay a ide im to dobre. V porovnaní s Yering je to malá farma, ale mne sa ich vína páčili. A páčili sa mi aj ich vinohrady, trochu som sa po nich prešiel a fotil, kým som nezačul streľbu a tak som rýchlo zmizol. Čo keby si ma niekto pomýlil s klokanom?

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Čierna sobota dňa 7. februára 2009 znamenala pre túto oblasť obroskú pohromu v podobe veľkých požiarov, pri ktorých zahynulo 173 ľudí a bola zničená značná časť úrody, pričom dokonca úplne vyhoreli aj niektoré vinohrady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cestou naspäť z Melbourne do Sydney sme sa zastavili len tak pri ceste v Crooked River Wines. Vinohrady s výhľadom na more lákajú hlavne na usporadúvanie ochutnávkových akcií a svadieb. Ponúkajú svoje vína a medzi nimi aj fortifikované vína z pôvodom portugalskej odrody Verdelho.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kvalitou ich vín som bol sklamaný. Marketing dobrý, produkt priemerný. Výsledok - prosperujúca firma, otázka len ako dlho.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vyvrcholením našej austrálskej vínnej cesty bol pobyt v Hunter Valley. Aby sme si to tu dokonale vychutnali, ostali sme na dve noci a jeden celý deň sme venovali iba vínku. Druhý deň som si medzi vinicami zahral golf :)

Navštívili sme tri vinárske podniky: Calais estate, Tulloch wines a McLeish estate. V každom podniku sme mali ochutnávku vín z ich produkcie a bola to ťažká práca, ale stála za to. Všetky vína boli nadpriemerné až vynikajúce. Calais estate a McLeish sú malí výrobcovia, rodinné farmy. Ich vína sa nikdy nedostanú do bežných obchodov a do Európy už vôbec. Vždy vám osobne nalieva majiteľ a s láskou a nadšením vám rozpráva o svojej práci vo vinohradoch, histórii farmy a rodiny. Niekedy je to tak, že na dôchodok sa rodina rozhodne predať všetko, čo majú a kúpiť vinohradnícky podnik. Často aj s pôvodným majiteľom, ktorého nechajú naďalej pracovať ako vincúra a oni si doprajú ten luxus pracovať len pre radosť a učiť sa na starobu niečomu novému. K tomu ako bonus zdravé životné prostredie, bio produkty vlastnej výroby (nielen víno ale aj med, zelenina a ovocie).

Calais estate a ich ochutnávkové priestory.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A ešte pár obrázkov z McLeish estate.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tulloch wines patrí medzi tých prvých osadníkov, ktorí začali s produkciou vína v Hunter Valley. Terajší majiteľ je už z tretej generácie vlastníkov a má vyše sedemdesiat rokov. Aj sme ho videli, ale o publicitu nestojí a prezentácie svojich vín necháva na zamestnancov. Tu je vidno, že sa jedná o veľkú firmu. Ich produkty sa už dostávajú do obchodnej siete po celej Austrálii a aj sa vyvážajú. Najviacej ocenení zbiera Shiraz pochádzajúci z jedného svahu, kde rastie originálny vinič ešte spred epidémie vošky viničovej - fyloxéry. Taký už v Európe ťažko nájdete. Pod značkou Pokolbin ho predávajú od roku 1952.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V suteréne majú odparkovaný už nepoužívaný veterán-náklaďák.

Obrázok blogu

Za domom sa na poli voľne pasú klokany.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Bol som si istý, že vo vinohradoch žiadneho pôvodného obyvateľa nestretnem a ani som nenašiel žiadne výrazy v ich pôvodnom jazyku, týkajúce sa vinohradníctva a konzumácie vína :)

Lubo Repka.  

Lubo Repka

Lubo Repka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  252x

Mám rád cestovanie, spoznávanie kultúr a histórie národov celého sveta a rád o tom píšem a pritom veľa fotím.https://www.yardek.comhttps://www.facebook.com/LuboRepkaTravels/https://www.instagram.com/lubotravelrepka/ Zoznam autorových rubrík:  AmerikaCesta okolo svetaEurópaÁziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu