Benátski gondolieri plus jedna gondolierka

Autor: Lubo Repka | 10.11.2013 o 11:15 | (upravené 12.12.2016 o 17:12) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  599x

Naša cesta sa začala v Bratislave. Taxi do Viedne sme objednali už pred dvoma týždňami, tak sme žiadne problémy neočakávali. Odvoz na železničnú stanicu Meidling vo Viedni sa však nečakane zdramatizoval, taxikár si pomýlil Meidlin

Benátky sme si naplánovali na jeden deň, hlavnou hviezdou ale tentokrát neboli samotné Benátky, ale Benátski gondolieri, presnejšie jediná žena-gondolierka v Benátkach, pani či skôr slečna Alexandra Hai - ako sama povedala, vydatá za gondolu.

 

Na mušku môjho fotoaparátu som si teda zobral gondolierov.

 

3T0C2687.jpg

 

3T0C2688.jpg

 

3T0C2699.jpg

 

3T0C2704.jpg

 

3T0C2705.jpg

 

3T0C2718.jpg

 

3T0C2725.jpg

 

3T0C2728.jpg

 

3T0C2737.jpg

 

3T0C2763.jpg

 

3T0C2847.jpg

 

Potom už nastal čas nášho stretnutia s Alex. Prišla včas a hneď nás doviedla ku svojej gondole, usadila a už sme sa aj plavili. Pohľad z gondoly je vždy výnimočný zážitok.

 

3T0C2783.jpg

 

3T0C2766.jpg

 

 

3T0C2802.jpg

3T0C2836.jpg

 

Takto gondoly parkujú.

 

3T0C8707.jpg

 

3T0C8710.jpg

 

Alex je gondolierkou už 17 rokov, z toho ale 4 roky sa iba učila viesť gondolu. Vraj je to ako učiť sa hrať na hudobnom nástroji. Musíš veľa cvičiť a postupne to príde. Evidentne veľa cvičila, šlo jej to výborne. Na svoju gondolu je každý gondolier nesmierne citlivý. Je vyrobená na mieru, podľa výšky, váhy a štýlu jazdy gondoliera, na jej výrobu sa použije 7 druhov dreva a cena jednej gondoly sa pohybuje okolo 30 tisíc eur. Gondolier musí ovládať okrem gondoly a benátštiny aspoň tri cudzie jazyky a musí vedieť veľa o histórii Benátok. Alex je pôvodom z Nemecka, matka Nemka otec Alžírčan. Stať sa gondolierkou bol jej sen, ale cesta k tomu nebola jednoduchá. Muži gondolieri ju medzi seba nechceli prijať. Špeciálne skúšky na gondoliera nespravila ani na tretíkrát, všetko to dala k súdu, ale aj tak si nepomohla. Teraz pracuje ako súkromná gondolierka a na všetky predpisy z vysoka kašle.

Mimochodom, tá benátština vraj skôr pripomína portugalčinu ako taliančinu. Keď sa gondola nachádza na rázcestí kanálov, kde nie je vidno ani doprava ani doľava, musí gondolier zakričať “Hoy”, aby upozornil na seba a následne “stagando” - to keď ide vpravo, alebo “premando”, keď bude zabočovať vľavo.

Počas našej plavby bola nízka hladina vody, ale nie je to vždy tak. Benátky majú problém skôr s vysokou hladinou vody. Pri našej ostatnej návšteve Benátok sme boli svedkami toho ako voda vytekala z kanálových poklopov a zaplavovala námestie sv. Marka. Alex nám vysvetlila, že na predpovedanie výkyvov výšky hladiny spôsobených prílivom a odlivom je v Benátkach vytvorený špeciálny úrad. V prípade extrémnych výkyvov sa v meste ohlasuje predpokladaná výška hladiny vody špeciálnymi zvukmi sirény, podľa nich všetci vedia, aká bude hladina vody. V roku 2008 to úradu nevyšlo, hladina vody vystúpila až o 1,56 metra (predpoveď bola iba niečo okolo 1,1 metra. Výsledkom bola katastrofa, najmä pre vlastníkov reštaurácií a obchodov, ktorí nepostavili zátarasy a voda im zaplavila sklady, reštaurácie. Škody znášajú vlastníci, poistiť sa to nedá. Podľa Alex a ostatných gondolierov Berlusconiho projekt s haťami slúži len na pranie peňazí, vôbec nepomáha, ba skôr škodí prírode. Ryba seabas sa napríklad množí v kanáloch, kde sa zdržiava až do určitej veľkosti, a až keď má 10-12 cm vracia sa do lagúny, hate ale tento proces narušujú.

 

A tu je fotka Alex Hai, jedinej gondolierky v Benátkach. Na fotky je ako žena veľmi citlivá, povolila mi uverejniť iba túto jej fotku, ktorú mi poskytla zo svojho archívu. Takže ju s jej láskavým dovolením prikladám.

 

image.jpg

 

A ešte prikladám ako dôkaz, že sme sa s ňou plavili aj svoju fotku, s láskavým odpustením Alex. Však som to tak odfotil, že aj tak nič nie je vidno :)

 

3T0C2833.jpg

 

Tak zatiaľ, Lubo Repka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?