Izrael - Mŕtve more zaniká

Autor: Lubo Repka | 20.11.2013 o 9:36 | (upravené 12.12.2016 o 17:06) Karma článku: 8,52 | Prečítané:  1231x

Mŕtve more zaniká, každý rok klesne jeho hladina asi o jeden centimeter, v súčasnosti je jeho hladina vo výške 427 metrov pod hladinou svetových oceánov. Je to vlastne najnižšie položené miesto na Zemi, kde sa môžete dostať suchou

3T0C5161.jpg

3T0C5163.jpg

3T0C5167.jpg

Kúpanie v Mŕtvom mori je zážitok, ktorý sme už v minolosti vyskúšali z jordánskej strany a veľmi sa nám páčil, preto sme si ho nemohli nechať ujsť pre porovnanie aj zo strany izraelskej. Žiadny rozdiel, iba na jordánskej strane bolo k dispozícii aj bahno z Mŕtveho mora, ktorým sa človek namazal. To bahno potom na slnku zaschlo a bol to pre pokožku balzam. Niektorí ľudia boli prekvapení chybami svojej pokožky, všetky sa po kúpeli zvýraznili a sčerveneli. Človek môže v Mŕtvom mori diagnostikovať stav svojej pokožky :)

3T0C4991.jpg

3T0C5078.jpg

3T0C5084.jpg

3T0C5138.jpg

3T0C5095.jpg

 

Obsah rozličných minerálov a solí je 34,2%, čo je jedna z najslanších vôd na svete. Slanšie je už iba jazero Vanda v Antarktíde (35%) a jazero Assal v Džibuty (34,8). Pred vstupom do mora sa neholte ani nedepilujte aspoň tri dni. Vo vode sa nedá plávať, iba polihovať, zato si tam kľudne prečítate aj noviny.

 

3T0C5065.jpg

 

Obdivuhodné je odhodlanie obyvateľov Izraela, ako sa pustili do zveľaďovania svojej vyprahlej krajiny. Systémom závlah, ktorý sme mohli obdivovať počas celej cesty od Červeného mora k Mŕtvemu moru, premieňajú pustatinu na úrodné polia. Popri ceste sú vybudované sady s ďatlovníkmi, pomarančovníkmi a inými tropickými rastlinami. Vidno obrovské plochy so sklenníkmi na pestovanie zeleniny. Zelenina sa aj konzumuje vo veľkom množstve, vždy je súčasťou jedla veľa čerstvej zeleniny.

 

3T0C5230.jpg

 

3T0C5202.jpg

 

Naša sprievodkyňa pani Mája nám stále hovorila nejaké židovské vtipy alebo príhody. Jedna bola o tom, ako sa Winston Churchill pri stretnutí s prvým izraelským premiérom Davidom Bengurionom škodoradostne opýtal: Jednému nerozumiem, prečo vám Židom dal Boh, s ktorým vy jediný národ sveta máte zmluvu, do vena takúto pustú krajinu? Prečo vám vyvolenému národu nedal lepšiu, úrodnejšiu zem? A izraelský premiér mu s typickým židovským humorom odpovedal: Boh je nielen všemohúci, ale aj múdri, preto nám dal túto krajinu, kde sú okrem úrodných oblastí aj takéto pustatiny, aby aj nám umožnil niečo stvoriť. To sa teraz naozaj v Izraeli deje.

 

3T0C5236.jpg

 

3T0C5177.jpg

 

Ešte sme si na koniec celý autobus zaspievali izraelskú pesničku, v ktorej sú jednoduché, ale krásne slová:

Hevenu shalom aleichem,
Hevenu shalom aleichem
Hevenu shalom aleichem
Hevenu shalom, shalom, shalom aleichem.

V preklade: “my sme  priniesli mier všetkým”. Dúfam, že to počuli až v Palestíne. Keby ste chceli, môžete si to pustiť na YouTube, tu je link:

 

http://www.youtube.com/watch?v=c0o2H_Gvs2Y

 

3T0C5255.jpg

 

Toto bol posledný pohľad z lode na mesto Eilat a vyrážame na Červené more.

 

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?