Havajské ostrovy - ostrov O’ahu a mesto Honolulu

Autor: Lubo Repka | 14.12.2015 o 23:30 | (upravené 12.12.2016 o 16:31) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  974x

Havajské ostrovy sa stali 50tym štátom Spojených štátov amerických dňa 21. augusta 1959. Sú jediným štátom USA tvoreným výlučne ostrovmi. Ostrovy sa nachádzajú uprostred Tichého oceánu. Sú to najsevernejšie ostrovy Polynézie.

Vznikli vulkanickou činnosťou. Z ôsmich hlavných ostrovov navštívime tri:  O’ahu, Maui a Kaua’i. Hlavným mestom je Honolulu, nachádza sa na ostrove O’ahu. Havaj má 1,4 milióna obyvateľov rozličných národností, polynézsky pôvod má v súčasnosti iba asi 9 percent obyvateľstva.

Havajské ostrovy sú jedným zo štyroch štátov USA (Havaj, Vermont, Texas a Kalifornia), ktoré mali svoju samostatnú štátnosť pred vstupom do federácie. V rokoch 1810 až 1893 tu bolo Kráľovstvo Havaj, ktorého suverenitu narušili práve americkí obchodníci. Kráľovstvo zmenili na samostatnú republiku v roku 1894 a tá trvala až do roku 1898, kedy Havaj anektovali USA v záujme ochrany svojich občanov. Havajské ostrovy sa tak stali zámorským územím a ako som už spomínal, päťdesiatym štátom USA sa stali až v roku 1959.

Vplávali sme do prístavu v Honolulu.Vplávali sme do prístavu v Honolulu. (Lubo Repka)Vplávali sme do prístavu Honolulu.Vplávali sme do prístavu Honolulu. (Lubo Repka)

Hlavné mesto Honolulu má 390 tisíc obyvateľov, ale spolu s prímestskými časťami je to takmer 954 tisíc obyvateľov. Ako pozostatky bohatej koloniálnej histórie a histórie samostatného kráľovstva Havaj, je tu množstvo prekrásnych budov. 

Palác ‘Iolani je jediným kráľovským palácom v celých Spojených štátoch. Sídlili v ňom dvaja havajskí králi - kráľ Kalakaua a kráľovná Lili’Uokalani. Po zvrhnutí kráľovstva tu sídlila vláda Republiky Havaj.

Palác ‘IolaniPalác ‘Iolani (Lubo Repka)

Hrad ‘Iolani Barrack bol sídlom kráľovskej gardy. Nachádza sa hneď vedľa paláca.

Hrad ‘Iolani BarrackHrad ‘Iolani Barrack (Lubo Repka)

Ali’iolani je v súčasnosti sídlom Najvyššieho súdu. Pôvodne budova slúžila ako sídlo vlády. Úplne na začiatku to malo byť sídlo kráľa Kamehameha V., ale ten múdro uprednostnil potreby administratívy.

Sídlo Najvyššieho súdu Ali’iolaniSídlo Najvyššieho súdu Ali’iolani (Lubo Repka)

Pred budovou sa slávnostne týči socha prvého havajského kráľa, zakladateľa dynastie a zjednotiteľa všetkých havajských ostrovov - legendárneho kráľa Kamehameha.

Socha náčelníka KamehamehaSocha náčelníka Kamehameha (Lubo Repka)

Je veľa názorov na to, kedy sa začala druhá svetová vojna. Pre nás Európanov to bolo prvého septembra roku 1939, kedy Nemecko napadlo Poľsko. Pre Američanov to bol útok na Pearl Harbour siedmeho decembra roku 1941. Pre mnohých iných už oveľa skôr, napríklad Kórejcov, Číňanov a možno aj nás Čechoslovákov. V každom prípade návštevu Pearl Harbour sme nemohli vynechať.

Múzeum Pearl HarbourMúzeum Pearl Harbour (Lubo Repka)Múzeum Pearl HarbourMúzeum Pearl Harbour (Lubo Repka)Múzeum Pearl HarbourMúzeum Pearl Harbour (Lubo Repka)Múzeum pearl HarbourMúzeum pearl Harbour (Lubo Repka)Múzeum Pearl HarbourMúzeum Pearl Harbour (Lubo Repka)Múzeum Pearl HarbourMúzeum Pearl Harbour (Lubo Repka)

Mali sme možnosť prehliadnuť si bojovú loď U.S.S. Missouri, na ktorej palube bola podpísaná 2. septembra 1945 kapitulácia Japonska a tým bola ukončená druhá svetová vojna v Pacifiku. Loď sa vtedy nachádzala v Tokyjskom zálive.

Na palube lode USS MissouriNa palube lode USS Missouri (Lubo Repka)Na palube lode USS MissouriNa palube lode USS Missouri (Lubo Repka)Miesto podpisu kapitulácie JaponskaMiesto podpisu kapitulácie Japonska (Lubo Repka)Vo vnútri lodeVo vnútri lode (Lubo Repka)Vo vnútri lodeVo vnútri lode (Lubo Repka)USS MissouriUSS Missouri (Lubo Repka)USS MissouriUSS Missouri (Lubo Repka)Slávne súsošie pred loďou USS MissouriSlávne súsošie pred loďou USS Missouri (Lubo Repka)

Tieto pamätné kamene predstavujú lode, ktoré boli potopené počas vojny. Vo väčšine prípadov sa ani nevie, kde presne boli zničené, posádka lodí ostala nezvestná a ich telá sa nikdy nenašli.

Pamätné kamenePamätné kamene (Lubo Repka)​Pamätné kamene​​Pamätné kamene​ (Lubo Repka)Pamätné kamenePamätné kamene (Lubo Repka)

Biely pamätník označuje miesto, kde bola potopená bojová loď Arizona pri nálete na Pear Harbour.

Miesto potopenia lode USS ArizonaMiesto potopenia lode USS Arizona (Lubo Repka)

Národný pacifický cintorín je venovaný spomienke na tie ženy a mužov, ktorí slúžili v americkej armáde. Od jeho otvorenia 2. septembra 1949 doteraz tu bolo pochovaných viacej ako 53 tisíc účastníkov I. svetovej a II. svetovej vojny, kórejskej vojny, vojny vo Vietname.

National Memorial Cemetery of the PacificNational Memorial Cemetery of the Pacific (Lubo Repka)National Memorial Cemetery of the PacificNational Memorial Cemetery of the Pacific (Lubo Repka)

Svetoznámu pláž Waikiki sme navštívili až za súmraku, pretože sme sa snažili dostať dovnútra Diamond Head, čo sme ale nestihli. To ale nevadilo, na Waikiki to žije vo dne v noci.

Waikiki Beach HonoluluWaikiki Beach Honolulu (Lubo Repka)Waikiki Beach HonoluluWaikiki Beach Honolulu (Lubo Repka)Waikiki Beach HonoluluWaikiki Beach Honolulu (Lubo Repka)

V parku pri pláži sa nachádza viacero zaujímavých sôch a súsoší. Ku každej sa viaže nejaký pekný príbeh. Tak napríklad Duke Kahanamoku bol pravým havajským hrdinom, majstrom vodného živlu. Hneď na svojich prvých pretekoch vytvoril svetový rekord v plávaní voľným štýlom na 100 metrov, stal sa olympijským víťazom v roku 1912, dvojnásobným olympijským víťazom v roku 1920 a vo veku 34 rokov bol na ďalšej Olympiáde strieborný. Bol veľkým propagátorom surfovania, hral v hollywoodskych filmoch a neskôr bol aktívny aj v spoločenskom živote svojho rodného mesta. Iným hrdinom bol Eddie Aikau - záchranár, ktorý vraj na svojom surfe zachránil viac ako 500 životov. Pri jednej zo záchranárskych akcií v roku 1978 sa stratil na otvorenom oceáne a i napriek najväčšej pátracej akcii v dejinách Havajských ostrovov ho nikdy nenašli.

Eddie AikauEddie Aikau (Lubo Repka)Eddie AikauEddie Aikau (Lubo Repka)Duke KahanamokuDuke Kahanamoku (Lubo Repka)Makua a KilaMakua a Kila (Lubo Repka)

Makua bol miestny surfer, ktorý sa spriatelil s tuleňom. Navzájom si pomáhali a zažívali rôzne dobrodružstvá, ktorým sa tešia najmä havajské deti.

Diamantová hlava je preklad názvu sústavy kráterov, lepšie povedané toho, čo po nich ostalo. Pomenovanie vzniklo omylom, v roku 1825 tu britskí námorníci našli kamene podobné diamantom. Vchádza sa sem tunelom, ktorý bol ale bohužiaľ v čase nášho príchodu uzavretý, takže dovnútra sme sa nedostali. Tak sme ho aspoň celý obišli.

Vchod do kráteruVchod do kráteru (Lubo Repka)Diamantová horaDiamantová hora (Lubo Repka)

Je jasné, že sa sem niekedy v budúcnosti musíme vrátiť a túto chybu napraviť.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?