Havajské ostrovy - ostrov Maui

Autor: Lubo Repka | 17.12.2015 o 18:17 | (upravené 12.12.2016 o 16:30) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  773x

Ostrov Maui je druhým najväčším z pomedzi Havajských ostrovov. Prvým Európanom, ktorý uvidel Maui dňa 26. novembra 1778 bol kapitán Cook, ale nikdy na jeho pevninu nevystúpil.

Až o osem rokov neskôr sa po ostrove poprechádzal Francúz Jean-Francois de La Pérouse a tak sa záliv, v ktorom sme pristáli, volá podľa neho. Teraz sem prichádzajú dožiť svoj život v miernom podnebnom pásme americkí dôchodcovia, v dôsledku čoho za ostatných 30 rokov vzrástol počet obyvateľov ostrova z asi 60 tisíc na súčasných 145 tisíc. Pôvodne sa tu ľudia živili hlavne pestovaním cukrovej trstiny, teraz sa starajú o bohatých dôchodcov. 

V prístave nás vítajú miestne folkloristkyV prístave nás vítajú miestne folkloristky (Lubo Repka)

A robia to dobre. Mestečko Lahaina, ktoré sme si pozreli je jedno z najkrajších a najupravenejších aké sme videli počas našej cesty. Tu by som si svoj dôchodok vedel predstaviť aj ja. A nemusel by to byť ani dôchodok, práca, hlavne v službách, sa tu dá nájsť bez väčších problémov. Je tu množstvo reštaurácií, obchodov, hotelov a rezidencií a stavia sa stále viac. Stavební remeselníci hor sa na Havaj :) len pozor, prácu tu nemožno odfláknuť tak ako u nás, tu by vám to neprešlo.

Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)Na hlavnej uliciNa hlavnej ulici (Lubo Repka)

Poznáte skupinu Fleetwood Mac? Ja ich pesničky milujem. Mike Fleetwood tu má asi najlepšiu reštauráciu na celom ostrove, tak sa mu tu zapáčilo. A páčilo sa aj nám. Jedlo, nápoje a muzika spolu s prekrásnym výhľadom a vynikajúcou obsluhou. Odporúčam.

Nadháňač do reštaurácie Mika FleetwoodaNadháňač do reštaurácie Mika Fleetwooda (Lubo Repka)Už nám doniesli jedloUž nám doniesli jedlo (Lubo Repka)Špecialita podnikuŠpecialita podniku (Lubo Repka)Špecialita podnikuŠpecialita podniku (Lubo Repka)

Na ostrove často prší, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži. Ja som sa pred dažďom schoval pod morskú hladinu a trochu som si zašnorchloval.

Šnorchlovačka v daždiŠnorchlovačka v daždi (Lubo Repka)Šnorchlovačka v daždiŠnorchlovačka v daždi (Lubo Repka)Šnorchlovačka v daždiŠnorchlovačka v daždi (Lubo Repka)Šnorchlovačka v daždiŠnorchlovačka v daždi (Lubo Repka)Pláž, kde som sa šnorchlovalPláž, kde som sa šnorchloval (Lubo Repka)

 

Typické čierne lávové skaly na brehu oceánuTypické čierne lávové skaly na brehu oceánu (Lubo Repka)Šnorchlovačka v daždiŠnorchlovačka v daždi (Lubo Repka)

Navštívili sme aj múzem - dom pána Baldwina. Rewerend Dwight Baldwin sa oženil s Charlottou Fowlerovou iba týždeň na to ako sa spoznali. Bol to ich spoločný sen, čo ich spojil a v tomto dome, do ktorého sa nasťahovali v roku 1834, splodili 8 a vychovali 6 detí. Dve deti im umreli veľmi mladé, také boli časy. Dr. Baldwin vyštudoval medicínu na Harwarde a bol aj kňazom, čo boli najlepšie predpoklady na to, aby mohol ľuďom na ostrove pomáhať. Na jeho počesť spravujú miestni obyvatelia doteraz jeho dom ako múzeum, čím umožňujú návštevníkom urobiť si predstavu, ako sa tu žilo v 19. storočí.

Dom pána BaldwinaDom pána Baldwina (Lubo Repka)Dom pána BaldwinaDom pána Baldwina (Lubo Repka)Dom pána BaldwinaDom pána Baldwina (Lubo Repka)Dom pána BaldwinaDom pána Baldwina (Lubo Repka)

Svoje múzeum tu má aj Dr. Sun Yat-Sen, prvý prezident a “otec” Čínskej republiky. My ju poznáme pod menom Taiwan. Samozrejme v hlavnom meste Taiwanu Tai Pei má oveľa honosnejší monument, ale aj toto múzeum bolo veľmi zaujímavé a mňa osobne veľmi očarilo a aj prekvapilo. Na tomto mieste som to nečakal. Môže za to samozrejme moja nevedomosť, zapríčinená jednostranným vzdelaním z obdobia komunistickej diktatúry, v ktorej som vyrastal. 

Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)

Sun Yat-Senov o 12 rokov starší brat Sun Mei sa dostal na Havaj ako 17-ročný v roku 1871. Vtedy tu už žila významná čínska komunita. Prví Číňania sa doplavili na Havajské ostrovy už koncom 18. storočia. Niektorí na loďkách zo santalového dreva, niektorí na palubách britských lodí, častokrát ako posádka lode. O storočie neskôr ich tu už žilo 46 tisíc. 

Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)

Sun Yat-Sen strávil u svojho brata na Havaji prerušovane niekoľko rokov. Po vyštudovaní medicíny sa dal na politiku a v roku 1912 sa stal provizórnym prezidentom Čínskej republiky, čo vtedy zahrňovalo celú Čínu nielen Taiwan. Až boje prehraté s Mau Ce-Tungom viedli k jeho exilu na ostrov Taiwan (predtým Formóza) a vytvoreniu Čínskej republiky, doteraz neuznanej zo strany Čínskej ľudovej republiky.

Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)Múzeum Sun Yat-Sena a Sun MeiaMúzeum Sun Yat-Sena a Sun Meia (Lubo Repka)

Obed sme síce už mali, ale po toľkom chodení sme neodolali krevetám obaleným v strúhanom kokose.

Kto čítal Foresta Gumpa iste vie, o čom je táto pochúťkaKto čítal Foresta Gumpa iste vie, o čom je táto pochúťka (Lubo Repka)

Možno ich nachytal tento pán, kto vie?

Rybár alebo dobrodruh?Rybár alebo dobrodruh? (Lubo Repka)

V prístave sme obdivovali najkošatejší strom, aký som kedy videl. Neviem ako to urobili, ale celý park v strede mestečka tvorí vlastne iba jeden strom. Tento banyanový strom (po našom fikus) tu zasadil 24. apríla 1873 William Owen Smith na počesť 50. výročia príchodu kresťanských misionárov na ostrov Maui. Smith bol právnikom pochádzajúcim z misionárskej rodiny. Narodil sa na susednom ostrove Kaua’i, kam pôjdeme zajtra.

Fikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčochFikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčoch (Lubo Repka)Fikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčochFikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčoch (Lubo Repka)Fikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčochFikus - u nás doma ho pestujeme v kvetináčoch (Lubo Repka)

Plaviť sa loďou a spoznávať nové krajiny, mestá, ostrovy má svoje osobitné čaro, ale okrem toho ako všetko v živote, má aj svoje výhody a nevýhody. V tomto prípade tak ako pri návšteve ostrova Oahu a mesta Honolulu nevýhodou bolo málo času, ktorý sme mali k dispozícii. Jeden deň niekedy stačí a poviete si “sem sa už nemusím vracať, videl som všetko, čo stálo za to”. V prípade Havajských ostrovov to určite neplatí. Nemali sme dosť času pozrieť si neuveriteľne výnimočnú a krásnu prírodu tohoto ostrova. Ostrov je tvorený dvomi sopkami. Na západe sa týči sopka Mauna Kahalawai až do výšky 1764 metrov a na východe je to sopka Haleakalä s výškou až 3 000 metrov. Posledná erupcia zaznamenaná na tomto ostrove bola v roku 1790. 

Sopka v oblakochSopka v oblakoch (Lubo Repka)Ostrov MauiOstrov Maui (Lubo Repka)

 

Ostrov MauiOstrov Maui (Lubo Repka)

Takže dovidenia Maui, dúfam, že do skorého.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?