Havajské ostrovy - Kauai

Autor: Lubo Repka | 22.12.2015 o 18:10 | (upravené 12.12.2016 o 16:29) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  3036x

Ostrov Kauai je geologicky najstarším z Havajských ostrovov. Prezývajú ho aj "Záhradný ostrov”. Hlavnou atrakciou ostrova je kaňon Waimea. Naša loď si to namierila do Nawiliwili, kde pristávajú všetky veľké výletné lode.

Blížime sa k ostrovu KauaiBlížime sa k ostrovu Kauai (Lubo Repka)

Prístav prakticky slúži len na vylodenie pasažierov, ktorí tu nastupujú do autobusov a odchádzajú na svoje výlety po ostrove. My sme sa chceli vyhnúť autobusovému výletu, lebo tie sú väčšinou pre nás sklamaním, a tak sme si našli taxík a dojednali cenu za výlet do kaňonu. Snažili sme sa vyraziť čo najskôr, aby sme sa vyhli davom turistov z lode, ktorých privezú spomínané autobusy. 

Cestou po Old Waimea RoadCestou po Old Waimea Road (Lubo Repka)Cestou po Old Waimea RoadCestou po Old Waimea Road (Lubo Repka)Cestou po Old Waimea RoadCestou po Old Waimea Road (Lubo Repka)Cestou po Old Waimea RoadCestou po Old Waimea Road (Lubo Repka)

Cesta s jednoduchým názvom “Old Waimea Road” sa kľukatila popri mori a asi po necelej hodine pomalej jazdy sme v mestečku Waimea zabočili smerom do hôr dovnútra ostrova. Cesta prudko stúpala. Zem bola červená a tiekla tam horská riava, ktorej voda bola tmavá ako okolitá zem.

Cestou nahor na výhliadkuCestou nahor na výhliadku (Lubo Repka)Cestou nahor na výhliadkuCestou nahor na výhliadku (Lubo Repka)Cestou nahor na výhliadkuCestou nahor na výhliadku (Lubo Repka)Cestou nahor na výhliadkuCestou nahor na výhliadku (Lubo Repka)

Našim cieľom bola výhliadka Waimea Canyon Lookout v nadmorskej výške 1 036 metrov na hore Waialea.

Pod nami mestečko WaimeaPod nami mestečko Waimea (Lubo Repka)

Ešte sme museli zdolať pár schodov na výhliadkovú plošinu a pred sebou sme mali kaňon Wailua vytvorený riekou Waimea. 

Výhliadková plošina už len pár krokovVýhliadková plošina už len pár krokov (Lubo Repka)

Jeho dĺžka je 16 km a je najväčší v celom Pacifiku. Kaňon je súčasťou národného parku Kokee (Kokee State Park), ktorý zaberá plochu 17,5 km štvorcových. Pre turistov je tu pripravených viacej ako 70 kilometrov poznávacích chodníkov. Môžete sa tu túlať celé dni alebo si môžete objednať helikoptéru a pozrieť si to celé z nadhľadu. My sme si to vychutnávali síce iba z plošinky, ale aj tak to bol nezabudnuteľný zážitok. Na programe našej cesty sme mali aj Grand kaňon v USA, ale toto bola dobrá príprava. 

Kaňon WaimeaKaňon Waimea (Lubo Repka)Kaňon WaimeaKaňon Waimea (Lubo Repka)Kaňon WaimeaKaňon Waimea (Lubo Repka)Kaňon Waimea dolu vidno rieku rovnakého menaKaňon Waimea dolu vidno rieku rovnakého mena (Lubo Repka)

Geológovia si tu určite prídu na svoje. V stenách a skalách kaňonu môžu čítať celú históriu ostrova.

Kaňon WaimeaKaňon Waimea (Lubo Repka)Kaňon WaimeaKaňon Waimea (Lubo Repka)

Pre milovníkov filmovej histórie bude určite zaujímavé, že sa tu natáčal film Jurský park. Nezabudnuteľná scéna zostupu helikoptéry popri vodopáde, to sú zábery z tohoto kaňonu. Ten vodopád sme bohužiaľ nevideli, len takto z diaľky.

Kaňon Waimea, v diaľke vodopádKaňon Waimea, v diaľke vodopád (Lubo Repka)

Potom sme sa vrátili naspäť do mesta Waimea, kde som chcel vidieť pamätník Jamesa Cooka. 

Mestečko WaimeaMestečko Waimea (Lubo Repka)

Priznávam sa, že kapitán Cook je môj veľmi obľúbený hrdina. Prečítal som o ňom a o jeho objaviteľských plavbách niekoľko kníh. Spomínam ho vždy, keď sme na miestach, ktoré objavil alebo navštívil, či už to bolo v Austrálii alebo na ostrovoch Tichého oceánu. Nový Zéland a Tahiti ostávajú ešte stále v štádiu snov, ale Havajské ostrovy sa mi konečne podarilo navštíviť, čomu som sa veľmi tešil. Preto mi odpustite osobnú fotku, ktorú tu zverejním, aj keď principiálne sa nerád fotografujem (asi ako každý fotograf).

Pri pamätníku Jamesa CookaPri pamätníku Jamesa Cooka (Lubo Repka)

Dňa 20. januára roku 1778 pri svojej tretej výprave pristál ako prvý Európan na tomto ostrove a približne na tomto mieste. Plavil sa sem z Tahiti v rámci tajnej misie preskúmať možnosti severnej cesty okolo amerického kontinentu. V tom čase absolútne nepreskúmaná oblasť. A cestou do Beringovej úžiny, ktorá oddeľuje Áziu od Ameriky, objavil Havajské ostrovy, ktoré nazval Sendvičovými ostrovmi. Nie, vtedy ešte sendvič nebol chlebíčkom, ale vojvodom zo Sandwichu, prvým lordom britskej námornej admirality.

James CookJames Cook (Lubo Repka)

Dovolím si ešte podotknúť, že Havajské ostrovy boli pre Cooka osudnými. O niekoľko mesiacov neskôr ho tu domorodci zabili, jeho telo rozštvrtili a spálili. To sa ale stalo na inom ostrove a za úplne iných okolností. 

Znovu na ceste Old Waimea RoadZnovu na ceste Old Waimea Road (Lubo Repka)Znovu na ceste Old Waimea RoadZnovu na ceste Old Waimea Road (Lubo Repka)Znovu na ceste Old Waimea RoadZnovu na ceste Old Waimea Road (Lubo Repka)

Rímsko-katolícky kostol Sv. Terezy sa hrdí titulom najzápadnejší katolícky kostol USA. Patrí k nemu aj katolícka škola.

Kostol Sv. TerezyKostol Sv. Terezy (Lubo Repka)

Katolícky kostol Sv. Kríža - bol založený v roku 1909 má aj svoju facebookovú stránku ako som zistil neskôr. Jej úlohou je informovať farníkov o konaní omší a iných sviatostí. Pripadá mi to veľmi moderné. Dovnútra sme sa ale nedostali, bol práve zatvorený, škoda.

Holy Cross Catholic ChurchHoly Cross Catholic Church (Lubo Repka)​​Holy Cross Catholic Church ​​Holy Cross Catholic Church (Lubo Repka)

Kauai Coffee Company je oficiálny názov tejto plantáže na juhu ostrova, kde sme sa zastavili cestou naspäť. Keby sme si nevšimli značku, náš taxikár by tu ani nezastal a prešiel by kľudne pomimo. Na náš krik “stop here please” tu musel zastaviť a strávili sme tu vyše pol hodiny. Na plantáži rastú asi 4 milióny kávovníkov rozličných odrôd, z ktorých najslávnejšia je odroda tmavá horská teda Kauai Mountain Dark Roast. Nechýbal suvenírový obchod, kde si môžu turisti kávu nielen ochutnať, ale aj kúpiť. 

Kauai Coffee CompanyKauai Coffee Company (Lubo Repka)Kauai Coffee CompanyKauai Coffee Company (Lubo Repka)

Prefrčali sme popri našom prístave a ponáhľali sme sa pozrieť si vodopád Wailua. Výška 43 metrov, prietok vody podľa sezóny, nachádza sa takmer na každej pohľadnici z ostrova Kauai, vraj si “zahral” aj v tv seriáli Fantasy Island, nám to ale nič nehovorilo. Zarazilo ma, že tento známy vodopád nemá žiadne zázemie pre turistov. Zastavíte jednoducho popri ceste, ešte k tomu v zákrute, čo mi pripadalo pri spôsobe jazdy domácich celkom dobrodružné a ponad kovové zábradlie cesty môžete obdivovať prírodný zázrak.

Vodopád WailuaVodopád Wailua (Lubo Repka)Vodopád WailuaVodopád Wailua (Lubo Repka)

Návrat na loď pri individuálnej poznávačke treba pripravovať vždy s dostatočnou časovou rezervou do odchodu lode. Aj my sme samozrejme boli opatrní, aby sme nezmeškali odplávanie lode a tak sme túto nevyhnutnú časovú rezervu využili na nákupy suvenírov a posedenie pri miestnom pive. To všetko už iba na dohľad od našej lode.

Vstup do prístavu evokuje skôr park, ale nebolo to takVstup do prístavu evokuje skôr park, ale nebolo to tak (Lubo Repka)

Kauai je najsevernejším z Havajských ostrovov a naša plavba pokračovala na sever do USA a Kanady, tak sme sa rozlúčili s posledným z ostrovov Tichého oceánu, ktoré sme navštívili. Najbližší prístav uvidíme až o 5 dní a bude to prístav Port Angeles v štáte Washington, samozrejme USA.

Plavíme sa smer americká pevninaPlavíme sa smer americká pevnina (Lubo Repka)

Do tretice sa musím opakovať, sem sa chcem ešte vrátiť.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?