Port Angeles - Washington state, USA

Autor: Lubo Repka | 27.12.2015 o 13:11 | (upravené 12.12.2016 o 16:29) Karma článku: 4,51 | Prečítané:  738x

Do prístavu Port Angeles sme vplávali na piaty deň našej plavby z Havajských ostrovov do USA. Už vopred sme vedeli, že toto mesto na úpätí Olympských hôr nás nemá čím očariť, ale tešili sme sa aspoň na pevnú zem pod nohami.

Počet obyvateľov mesta nedosahuje ani 20 tisíc, ale i napriek tomu je najväčším mestom v okrese Clallam, ktorý predstavuje ťažko prístupné pobrežie Olympského polostrova tvoreného pohorím. Od Kanady ho oddeľuje úžina pomenovaná po španielskom objaviteľovi Juanovi de Fuca. 

Úžinou Juana de Fuca.Úžinou Juana de Fuca. (Lubo Repka)Úžinou Juana de Fuca.Úžinou Juana de Fuca. (Lubo Repka)

Olympské hory tvoria národný park Olympic National Park, prírodnú rezerváciu s najvyšším bodom 2430 metrov nad morom kde inde, samozrejme na hore Mt. Olympus. Miestni domorodí indiáni ho volali Sunh-a-do, potom prišli Španieli a dali mu meno Cerro Nevado de Santa Rosalía, ale nakoniec v roku 1778 ho premenoval britský objaviteľ John Meares. 

Mestečko je také malé, že sme ho prešli asi za hodinu a ďalej nebolo čo skúmať. Čo ma zaujalo, bola upravenosť ulíc a chodníkov a čistota. 

 

Knižnica Carnegie.Knižnica Carnegie. (Lubo Repka)Veterans Memorial Park.Veterans Memorial Park. (Lubo Repka)

 

Budova Najvyššieho súdu.Budova Najvyššieho súdu. (Lubo Repka)Miestny “supermarket”. Príjemne nás po návštevách obchodov v Tichomorí prekvapil poriadok a čistota.Miestny “supermarket”. Príjemne nás po návštevách obchodov v Tichomorí prekvapil poriadok a čistota. (Lubo Repka)Pohľad do miestneho “supermarketu”.Pohľad do miestneho “supermarketu”. (Lubo Repka)Pohľad do miestneho “supermarketu”.Pohľad do miestneho “supermarketu”. (Lubo Repka)Pohľad do miestneho “supermarketu”.Pohľad do miestneho “supermarketu”. (Lubo Repka)Pohľad do miestneho “supermarketu”.Pohľad do miestneho “supermarketu”. (Lubo Repka)Pohľad do miestneho “supermarketu”.Pohľad do miestneho “supermarketu”. (Lubo Repka)Port Angeles.Port Angeles. (Lubo Repka)Port Angeles.Port Angeles. (Lubo Repka)Port Angeles. Poriadok a čistota všade na uliciach.Port Angeles. Poriadok a čistota všade na uliciach. (Lubo Repka)

Ako som už povedal, vedeli sme vopred, že tu nebude kam ísť a preto sme si kúpili exkurziu po miestnych viniciach a vinárskych podnikoch. Celkovo sme ich navštívili šesť. Máme veľmi radi dobré vína a treba si uvedomiť, že ako Slováci aj pijeme dobré vína a sme na ne zvyknutí. Slovenské vína v ostatnom čase dobíjajú svet a môžu súperiť s najlepšími svetovými vínami.

Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)

Pôvodne som o vínach z USA nemal tú najlepšiu mienku, ale musel som tento svoj povrchný názor korigovať, lepšie povedané úplne otočiť, pretože vína z Kalifornie, Oregonu a štátu Washington, ktoré som na lodi počas plavby mal možnosť ochutnať, boli vynikajúce. Bohužiaľ som si neuvedomil, kde sa nachádzame. Prirovnal by som to asi k situácii, že sa vyberiete ochutnávať slovenské vína na Oravu. Asi vopred prezradím pointu, ale v najlepšom vinárskom podniku tejto oblasti nám pripravili ochutnávku svojich vín a ako posledné, najlepšie víno bol ríbezlák. Mám sem dať smejka alebo plačka?

Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)

Najväčší z navštívených vinohradníckych podnikov - Harbingel - ten s tým ríbezlákom.

Na vínnej ceste v Port Angeles.Na vínnej ceste v Port Angeles. (Lubo Repka)

Tento blog je naozaj stručný a keby som nechcel byť dôsledný, tak ho asi úplne vynechám. Ako som už v predchádzajúcich blogoch napísal, niektoré miesta stačí navštíviť iba raz, toto mesto k nim patrí. Tešíme sa na mesto Seattle. 

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?