Vancouver – mesto pre život

Autor: Lubo Repka | 13.1.2016 o 14:36 | (upravené 12.12.2016 o 16:28) Karma článku: 12,25 | Prečítané:  5462x

Vancouver je najväčším mestom západnej časti Kanady a zároveň tretím v celej Kanade. V samotnom meste žije iba 611 tisíc obyvateľov, ale v celej metropolitnej oblasti pracuje a žije viacej ako 2,2 milióna ľudí.

Mne sa Vancouver páčil práve ako mesto pripomínajúce mi počtom obyvateľov Bratislavu. Tu sa ale všetka podobnosť končí. Svojou rozlohou, polohou a mixom obyvateľstva je to svetové mesto – na rozdiel od našej hlavnej dediny.

Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby.Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby. (Lubo Repka)

Priplávali sme skoro ráno a bol to posledný prístav našej plavby krížom cez Tichý oceán. Veci sme už mali zbalené a čakali sme iba na vylodenie a prepravu do nášho hotela. Posledné pohľady z paluby lode tak patrili tomuto nádhernému mestu a jeho okoliu.

Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby.Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby. (Lubo Repka)Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby.Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby. (Lubo Repka)

Pomenované bolo po anglickom kapitánovi a objaviteľovi Georgovi Vancouverovi. V rokoch 1772 až 1775 sa ako 15 ročný mladý adept na dôstojnícku funkciu plavil spolu s kapitánom Cookom na jeho druhej objavnej plavbe na lodi HMS Resolution. Zúčastnil sa aj tretej Cookovej výpravy v rokoch 1776 až 1778, ale už vo funkcii dôstojníka lode Discovery. Tieto skúsenosti sa mu neskôr zišli a možno aj vďaka nim bol poverený v roku 1791 úlohou preskúmať severozápadné pobrežie americkej pevniny. Vancouver sa zaradil medzi najvýznamnejších svetových objaviteľov 18. storočia, ale v Británii sa vďaky nedočkal a zomrel doma v Anglicku za nejasných okolností vo veku nedožitých štyridsiatich rokov.

Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby.Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby. (Lubo Repka)

Po svojom veľkom vzore kapitánovi Cookovi sa choval k domorodcom vždy s rešpektom a priateľsky. Vancouver sa stal mestom 6. apríla roku 1886, v tom istom roku ako sem dorazila transkontinentálna Kanadská pacifická železnica. Meno mestu vybral prezident spoločnosti CPR, ktorá železnicu postavila. Raz by som sa chcel touto traťou previesť, či už z Vancouveru do Quebecu alebo naopak. Bol som aj v Quebecu a teraz už aj vo Vancouveri, chýba mi len tá cesta vlakom.

Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby.Vancouver - posledný prístav našej transpacifickej plavby. (Lubo Repka)

Stanley park je pojem pre celý svet. Na rozlohe 400 hektárov prakticky pešo v dosahu centra mesta sa nachádza hustý les so stromami starými niekoľko sto rokov. Môžete sa tu prechádzať, bicyklovať, korčuľovať na kolieskových korčuliach a to všetko absolútne bezpečne. Má jedinečnú atmosféru, pretože ho tvorí polostrov s prekrásnym pobrežím severného Tichého oceánu.

Stanley park.Stanley park. (Lubo Repka)Stanley park.Stanley park. (Lubo Repka)

Prenajali sme si bicykle priamo v našom hoteli a uličkami mesta sme sa vybrali smerom do parku. Cyklistické chodníky v meste Vancouver sú bezpečné a dostatočne široké, aj neskúsení cyklisti sa nemusia báť, zvládnu to v pohode. Napriek tomu, že na cestách vládne hustá premávka.

Stanley park. Socha Harryho Jeromea, olympijského bežca z Vancouveru.Stanley park. Socha Harryho Jeromea, olympijského bežca z Vancouveru. (Lubo Repka)Totemy v Stanley parku.Totemy v Stanley parku. (Lubo Repka)

Park bol oficiálne otvorený 27. septembra 1888. Meno dostal po guvernérovi Kanady, Lordovi Frederickovi Stanleym. Vtedy tu ešte žili pôvodní obyvatelia – teda indiáni, ako ich my nazývame. Tu v Kanade ich úctivo volajú pôvodní obyvatelia (Indigenous People, alebo súhrnne First Nations) a chovajú k nim a ich kultúre náležitú úctu. Pri totemoch sa nachádza obchod so suvenírmi, ktorý sa mi veľmi páčil. Bol naozaj originálny a mohli ste si tu kúpiť vkusné suveníry. Ja strašne banujem za indiánskou dekou, ktorú som niekoľkokrát mal v nákupnom košíku a niekoľkokrát z neho na rozumný nátlak manželky vyložil. Nebolo proste pre ňu miesto. Tak ma z nej hreje iba spomienka pri srdci.

Stanley park. Prístav pre súkromné jachty.Stanley park. Prístav pre súkromné jachty. (Lubo Repka)Stanley park.Stanley park. (Lubo Repka)Stanley park, pohľad na mrakodrapy mesta.Stanley park, pohľad na mrakodrapy mesta. (Lubo Repka)Stanley park, socha Dievča v neopréne.Stanley park, socha Dievča v neopréne. (Lubo Repka)

Mesto Vancouver je neuveriteľne pestré, čo sa týka jeho obyvateľstva. Žije tu veľa Ázijcov, hlavne Číňanov, Thajcov, Filipínčanov, Kórejcov, Japoncov a veľa Kanaďanov európskeho pôvodu. Logicky gastronomická kultúra je veľmi, veľmi pestrá. Jedlá z celého sveta sa tu podávajú vo svojej najoriginálnejšej podobe. Keď máte chuť na čínsku kuchyňu, tak bude pre vás variť zaručene čínsky kuchár a nebude to nejaký náhodný prisťahovalec, pôvodným povolaním murár, tesár či učiteľ.

Oysters Express - najlepšie ustrice v meste.Oysters Express - najlepšie ustrice v meste. (Lubo Repka)Oysters Express - najlepšie ustrice v meste.Oysters Express - najlepšie ustrice v meste. (Lubo Repka)Oysters Express - najlepšie ustrice v meste.Oysters Express - najlepšie ustrice v meste. (Lubo Repka)

Čínska štvrť vo Vancouveri je rozľahlá a veľmi obľúbená. Aj my sme sa sem vybrali s radostným očakávaním, ktoré sa naplnilo. Mne sa najviacej páčila čínska záhrada Dr. Sun Yat-Sena. Uprostred mesta oáza kľudu a pokoja, možno aj pokory. Sun Yat-Sena si vážia všade na svete, okrem doma v Číne. Už som o ňom písal v súvislosti s návštevou Havajských ostrovov a budem o ňom ešte písať, keď sa raz dostanem k téme Taiwan. Záhrada je postavená na tradíciách dynastie Ming.

Čínska štvrť.Čínska štvrť. (Lubo Repka)Čínska štvrť.Čínska štvrť. (Lubo Repka)

 

Čínska štvrť.Čínska štvrť. (Lubo Repka)Čínska štvrť.Čínska štvrť. (Lubo Repka)Výhľad na mesto zo záhrady Sun Yat-Seana.Výhľad na mesto zo záhrady Sun Yat-Seana. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Pamätník Sun Yat-Sena.Pamätník Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)

 

Záhrada Sun Yat-Sena.Záhrada Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)A samozrejme jazierko v záhrade Sun Yat-Sena.A samozrejme jazierko v záhrade Sun Yat-Sena. (Lubo Repka)A v jazierku žaba ako z rozprávky.A v jazierku žaba ako z rozprávky. (Lubo Repka)

Ďalšou zaujímavou štvrťou Vancouveru je Granville. Pešo dostupné z Downtownu nachádza sa toto centrum zábavy s množstvom reštaurácií, barov, divadiel, kín, nočných podnikov a suvenírových obchodov. Tu sa môžete nerušene baviť až do rána, nikto tu nebýva, nie sú tu hotely.

Granville.Granville. (Lubo Repka)Granville.Granville. (Lubo Repka)Granville.Granville. (Lubo Repka)Granville.Granville. (Lubo Repka)V tržnici na Granville.V tržnici na Granville. (Lubo Repka)V tržnici na Granville.V tržnici na Granville. (Lubo Repka)V tržnici na Granville.V tržnici na Granville. (Lubo Repka)V tržnici na Granville.V tržnici na Granville. (Lubo Repka)

Pri prechádzke mestom sme boli milo prekvapení popularitou Petra Sagana.

Výklad s veľkým plagátom Petra Sagana.Výklad s veľkým plagátom Petra Sagana. (Lubo Repka)Pohľad na mesto z výšky.Pohľad na mesto z výšky. (Lubo Repka)Pohľad na mesto z výšky.Pohľad na mesto z výšky. (Lubo Repka)Pohľad na mesto z výšky.Pohľad na mesto z výšky. (Lubo Repka)Pohľad na mesto z výšky.Pohľad na mesto z výšky. (Lubo Repka)Pohľad na mesto z výšky.Pohľad na mesto z výšky. (Lubo Repka)

Ešte predtým ako sme odleteli do San Franciska, navštívili sme hlavné mesto Britskej Kolumbie Victoria, ležiace na ostrove Vancouver, ale o tom nabudúce.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?