Viktória – hlavné mesto Britskej Kolumbie v Kanade

Autor: Lubo Repka | 17.1.2016 o 16:45 | (upravené 12.12.2016 o 16:27) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  948x

Viktória – Victoria je jedným z najstarších miest severozápadného pobrežia Tichého oceánu. Od Seattlu a Vancouveru je vzdialená len 100 km, od Port Angeles v USA ju delí iba úžina Juana de Focu v tomto mieste široká 40 kilometrov.

Vancouver je najväčším mestom Britskej Kolumbie, ale hlavným mestom je Viktória. Založená bola v roku 1843. Meno dostala po britskej kráľovnej Viktórii (Victoria), ktorá bola panovníčkou 63 rokov a sedem mesiacov a to od roku 1837 až do roku 1901.

Victoria Inner Harbour.Victoria Inner Harbour. (Lubo Repka)

Mesto má 80 tisíc obyvateľov a pôsobí veľmi anglicky. Spolu s prímestskými časťami má ale obyvateľov oveľa viacej, okolo 350 tisíc.

Victoria Inner Harbour.Victoria Inner Harbour. (Lubo Repka)

Prvými objaviteľmi dovtedy len pôvodnými obyvateľmi obývaných častí severozápadného pobrežia Ameriky boli Španieli, pod vedením Juana Péreza v roku 1774. Neboli ale vo svojom úsilí veľmi dôslední a po príchode kapitána Cooka a neskôr Georga Vancouvera prenechali iniciatívu Angličanom.

Victoria Inner Harbour.Victoria Inner Harbour. (Lubo Repka)

Ostrov Vancouver sa stal súčasťou Britskej severnej Ameriky. V roku 1846 jej južná časť – okrem ostrova Vancouver - ležiaca pod 49. rovnobežkou na základe Oregonskej dohody z roku 1846 pripadla USA. Z ostrova Vancouver sa stala v roku 1849 samostatná provincia – kolónia s názvom Colony of Vancouver Island. Pevninská časť sa vtedy nazývala New Caledonia, až neskôr sa premenovala na Colony of British Columbia. V roku 1866 došlo k ich zlúčeniu pod spoločným názvom Britská Kolumbia. To už ale v celej Kanade silneli tendencie k osamostatneniu od Británie. V roku 1867 sa spojili tri provincie (Province of Canada, Nova Scotia a New Brunswick) a vytvorili štát Kanada. K nim sa postupne pridávali ďalšie provincie, Britská Kolumbia ako v poradí šiesta 20. júla roku 1871. Posledné pozostatky legálnej závislosti Kanady na parlamente Spojeného kráľovstva boli doriešené v roku 1982 zákonom Canada Act. Toľko stručne z veľmi zaujímavej histórie Kanady. V súčasnosti je Kanada federálny štát, ktorý tvorí 10 provincií a tri teritóriá. Jednotlivé provincie majú svoje vlastné parlamenty a vlády, svoju daňovú politiku a pod. Keďže Kanada je konštitučnou monarchiou, členom Commonwealthu (Britské spoločenstvo národov) hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II.

Pohľad na budovu parlamentu.Pohľad na budovu parlamentu. (Lubo Repka)

My sme si sem urobili výlet s jedným nocľahom z Vancouveru, pričom sme skombinovali leteckú a lodnú prepravu.

Toto je ešte Vancouver. O chvíľku budeme odlietať aj my.Toto je ešte Vancouver. O chvíľku budeme odlietať aj my. (Lubo Repka)

Smerom tam sme leteli malým lietadlom, ktoré štartuje z hladiny mora a aj pristáva na mori. Let vo výške asi 800 metrov nám poskytol nádherné výhľady na ostrov Vancouver a jeho okolie. Pristáli sme v tzv. „Vnútornom prístave“, priamo v centre mesta.

Už sme vo vzduchu.Už sme vo vzduchu. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Rieka Fraser sa vlieva do mora.Rieka Fraser sa vlieva do mora. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)

 

Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Letíme z Vancouveru do Victorie.Letíme z Vancouveru do Victorie. (Lubo Repka)Inner Harbour - miesto nášho pristátia.Inner Harbour - miesto nášho pristátia. (Lubo Repka)

Vo Vnútornom prístave sa skrýva jedno malé-veľké tajomstvo, na ktoré nás upozornili domáci. Je to bufet na nábreží. Predávajú v ňom najlepšie chlebíčky s pečenými ustricami, aké som kedy jedol. Samozrejme majú aj chlebíčky s pečenou rybou, krevetami a inými morskými dobrotami. Vždy sa tu čaká a stojí v rade, my sme mali šťastie, čakali sme iba asi 20 minút.

Pochúťka, ktorú som sám pre seba nazval Pochúťka, ktorú som sám pre seba nazval "Morské chlebíčky". (Lubo Repka)Pečená ryba s hranolkami.Pečená ryba s hranolkami. (Lubo Repka)A toto je ten bufet v Inner Harbour.A toto je ten bufet v Inner Harbour. (Lubo Repka)Takto jednoducho si to ľudia vychutnávajú.Takto jednoducho si to ľudia vychutnávajú. (Lubo Repka)

Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť vznikla v roku 1985 ako odozva na dokončenie stavby Kanadskej pacifickej železnice. Slúžila na prepravu pasažierov do Ázie, Austrálie a na Nový Zéland. Spočiatku vlastnila tri luxusné lode, nekôr ich bolo päť. Po druhej svetovej vojne sa hlavným prístavom na týchto trasách stal Vancouver. V Kráľovskom múzeu Britskej Kolumbie sme obdivovali exponáty z lodí tejto spoločnosti a jej históriu.

Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť.Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť. (Lubo Repka)Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť.Kanadská pacifická paroplavebná spoločnosť. (Lubo Repka)

The Fairmont Empress Hotel bol postavený v rokoch 1904 až 1908 a využívali ho aj Kanadská pacifická železnica a aj Pacifická paroplavebná spoločnosť. Popri budove parlamentu je to druhý najväčší symbol mesta.

The Fairmont Express Hotel.The Fairmont Express Hotel. (Lubo Repka)

Budova parlamentu Britskej Kolumbie má na vrchu pozlátenú sochu kapitána Georgea Vancouvera.

Budova parlamentu Britskej Kolumbie.Budova parlamentu Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Budova parlamentu Britskej Kolumbie Budova parlamentu Britskej Kolumbie (Lubo Repka)Budova parlamentu Britskej Kolumbie Budova parlamentu Britskej Kolumbie (Lubo Repka)

Veľký dom Kwakwaka’wakw postavený náčelníkom Mungom Martinom v roku 1953. Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie sa nachádza hneď vedľa.

Veľký dom Kwakwaka’wakw Veľký dom Kwakwaka’wakw (Lubo Repka)Totemové pole. V pozadí Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Totemové pole. V pozadí Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Totemové pole.Totemové pole. (Lubo Repka)

Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie je moderné a neskutočne zaujímavo a pútavo riešené. Vraj vlastní viacej ako 7 miliónov exponátov. Na mňa najviac zapôsobila galéria prvých národov.

Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)

Oblasť provincie Britská Kolumbia obývali prvé národy už viacej ako 10 000 rokov pred príchodom Európanov. Vytvorili si vlastnú kultúru, spoločenskú štruktúru a zákony. Žilo tu viacej ako 30 národností hovoriacich vyše 60 jazykmi.

Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie.Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie. (Lubo Repka)

Opustený vápencový lom sa Jennie Butchartovej podarilo premeniť na kvitnúcu viktoriánsku záhradu. Tu sú všetky slová zbytočné, radšej pridám viacej obrázkov. Záhrada má už vyše 100 rokov.

The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart Gardens.The Butchart Gardens. (Lubo Repka)The Butchart Gardens.The Butchart Gardens. (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)The Butchart GardensThe Butchart Gardens (Lubo Repka)

Naspäť do Vancouveru sme sa plavili na druhý deň doobeda. Príroda ostrova Vancouver je nádherná, sem sa ešte chcem niekedy vrátiť.

Naspäť do Vancouveru ideme loďou.Naspäť do Vancouveru ideme loďou. (Lubo Repka)Naspäť do Vancouveru ideme loďou.Naspäť do Vancouveru ideme loďou. (Lubo Repka)Naspäť do Vancouveru ideme loďou.Naspäť do Vancouveru ideme loďou. (Lubo Repka)Naspäť do Vancouveru ideme loďou.Naspäť do Vancouveru ideme loďou. (Lubo Repka)Naspäť do Vancouveru ideme loďou. Presne tieto miesta sme videli aj z lietadla.Naspäť do Vancouveru ideme loďou. Presne tieto miesta sme videli aj z lietadla. (Lubo Repka)

Krásy sveta sú nekonečné, milujem cestovanie. Viktória navždy ostane pre mňa peknou spomienkou. Tešíme sa do San Francisca.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?