Monterey – prvé hlavné mesto Kalifornie

Autor: Lubo Repka | 1.2.2016 o 7:08 | (upravené 12.12.2016 o 16:26) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2124x

V 19. storočí bolo Monterey hlavným mestom Alta California- Hornej Kalifornie. Najprv pod nadvládou Španielov a neskôr Mexika - až do skončenia Mexicko-americkej vojny. Potom sa „vlády" ujali USA.

Mesto malo prvú kalifornskú colnicu, školu, divadlo, verejnú budovu, knižnicu, vychádzali tu prvé kalifornské noviny. V súčasnosti je Monterey malé provinčné mestečko s menej ako 30 tisíc obyvateľmi a medzi jeho najväčšie atrakcie patria akvárium, ulička Cannery Row, Fisherman’s Wharf a výročný Monterey Jazz Festival.

Pre mňa ale malo toto mesto ešte dve ďalšie veľké atrakcie: Pebble Beach Golf Club a Johna Steinbecka.

Úrodné polia v okolí Salinas. Artičoky, samé artičoky.Úrodné polia v okolí Salinas. Artičoky, samé artičoky. (Lubo Repka)

John Steinbeck sa narodil v neďalekom Salinas v roku 1902 a zomrel v roku 1968 v New Yorku. Dlho žil v mestečku Salinas, kde má aj svoje múzeum. Ale vo svojich knihách (Na východ od raja, Rovina Tortila a hlavne v knihách Cannery Row - u nás prekladané ako Na plechárni a jeho voľné pokračovanie Sladký štvrtok – Sweet Thuersday) zvečnil práve atmosféru mesta Monterey.

Múzeum Johna Steinbecka v Salinas.Múzeum Johna Steinbecka v Salinas. (Lubo Repka)

V roku 1962 Steinbeckovi udelili Nobelovu cenu za literatúru za jeho: „realistické a imaginatívne písanie, ktoré v sebe spája láskavý humor a prenikavé sociálne vnímanie.“ Je aj nositeľom Pulitzerovej ceny za dielo Ovocie hnevu.

V múzeu Johna Steinbecka.V múzeu Johna Steinbecka. (Lubo Repka)V múzeu Johna Steinbecka.V múzeu Johna Steinbecka. (Lubo Repka)V múzeu Johna Steinbecka.V múzeu Johna Steinbecka. (Lubo Repka)V múzeu Johna Steinbecka.V múzeu Johna Steinbecka. (Lubo Repka)V múzeu Johna Steinbecka.V múzeu Johna Steinbecka. (Lubo Repka)

Ja som jeho štýl písania mal veľmi rád, ale až v pokročilom veku som si ho priam zamiloval. Pri príležitosti návštevy Monterey som si niektoré jeho knihy znovu po rokoch prečítal a miestami som žasol. Prečítal som si jednu vetu a musel som knihu odložiť, pretože bola taká krásna. Moja srdečná vďaka za výborné slovenské preklady patrí novinárovi, prekladateľovi a spisovateľovi Otakarovi Kořínkovi. Za svoju prekladateľskú činnosť bol niekoľkokrát ocenený. Preložil aj knihy od Tolkiena, tam to mal ale oveľa zložitejšie.

Salinas.Salinas. (Lubo Repka)

Na Salinas Steinbeckovi neostali pekné spomienky. V určitom období tu jeho knihy veľmi nepochopili, dokonca ich verejne pálili, tak ho nenávideli miestni obyvatelia. Asi ich vykreslil veľmi realisticky. Aj vlastná rodina ho zavrhla. Teraz tu je jeho múzeum a celá oblasť je na neho pyšná, prináša im totiž peniaze vo forme turistov.

Ulica Cannery Row.Ulica Cannery Row. (Lubo Repka)

Cannery Row – Na plechárni je ulička, kde bolo niekoľko tovární na výrobu sardinkových konzerv. Pôvodne sa ulica volala Ocean View Avenue, ale na počesť Johna Steinbecka a jeho novely Na plechárni ju premenovali na Cannery Row. Išlo iba o zoficiálnenie všeobecne známej prezývky tejto ulice. Na ulici doteraz existuje na čísle 800 Pacifické biologické laboratórium, v ktorom pracoval Edward Ricketts, blízky priateľ Johna Steibecka a jeho veľký inšpirátor pri písaní. Rovnako ešte stále funguje čínsko-americký obchod spomínaný v obidvoch novelách.

Na ulici Cannery Row.Na ulici Cannery Row. (Lubo Repka)Na ulici Cannery Row.Na ulici Cannery Row. (Lubo Repka)Na ulici Cannery Row.Na ulici Cannery Row. (Lubo Repka)Na ulici Cannery Row.Na ulici Cannery Row. (Lubo Repka)

Fisherman’s Wharf v Monterey nie je veľké, ale miestne reštaurácie ponúkajú sedenie s výhľadom na oceán takmer na každom mieste. Odvšadiaľ môžete pozorovať život v prístave, rybárov vychádzajúcich na lov, alebo sa z neho vracajúcich, tulene a čajky alebo iné morské vtáky. Neochutnať miestne špeciality ako sú vysmážané kalamáre a polievka clam chowder, to by bol hriech.

Fisherman's Wharf.Fisherman's Wharf. (Lubo Repka)Jedna z pochúťok v reštauráciách Fisherman's Wharf.Jedna z pochúťok v reštauráciách Fisherman's Wharf. (Lubo Repka)Alebo takáto mňamka.Alebo takáto mňamka. (Lubo Repka)Ale ani toto nebolo zlé.Ale ani toto nebolo zlé. (Lubo Repka)Tuleň priamo pod nosom vo Fisherman's Wharf.Tuleň priamo pod nosom vo Fisherman's Wharf. (Lubo Repka)

Monterey Aquarium bolo založené v roku 1984 na mieste pôvodnej sardinkovej konzervárne na ulici Cannery Row. Voda v jednotlivých obrých akváriách cirkuluje systémom čerpadiel priamo zo zálivu. Ročne ho navštívi viacej ako 2 milióny návštevníkov, ktorí môžu obdivovať asi 600 druhov morských živočíchov obývajúcich pobrežie Kalifornie.

Na brehu oceánu v Monterey Bay Aquarium.Na brehu oceánu v Monterey Bay Aquarium. (Lubo Repka)

Zásluhu na jeho postavení má David Packard, jeden zo spoluzakladateľov svetoznámej firmy Hewlett-Packard. Garáž v Palo Alto, kde firmu založili, je pokladaná za rodisko Silicon Valley. Na sklonku svojho života sa stal filantropom a spolu so svojimi dvomi dcérami Nancy a Julie založil nadáciu na vybudovanie akvária v Monterey. Jeho dcéra biologička Júlia je aj v súčasnosti jeho riaditeľkou.

Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)Akvárium v Monterey.Akvárium v Monterey. (Lubo Repka)

Monterey Jazz Festival sa po prvýkrát uskutočnil v roku 1958 a odvtedy sa konal každý rok a uskutoční sa samozrejme aj v roku 2016. Miestom jeho konania je Monterey County Fairgrounds. V roku 1967 sa ale stala výnimočná vec. Na tomto istom mieste nadšenci nastupujúcej rockovej hudby usporiadali trojdňový koncert, ktorý nazvali The Monterey International Pop Music Festival. Toto bol oficiálny začiatok Leta lásky, hnutia hippies, ktorý vyvrcholil koncertom vo Woodstocku v roku 1969.

Monterey County Fairgrounds.Monterey County Fairgrounds. (Lubo Repka)

Iba za sedem týždňov sa organizátorom, medzi ktorými boli John Phillips z Mamas and Papas, publicista a tlačový hovorca skupiny The Beatles Derek Taylor a producent Lou Adler podarilo angažovať bez nároku na honorár okrem iných nasledujúce hviezdy: Jefferson Airplane, The Who, Jimi Hendrix and Experience, Janis Joplin and Big Brother and the Holding Company, Erick Burdon and The Animals, Otis Reding, Mamas and Papas a Rawi Shankar. Z nich paradoxne len posledne menovaný si vypýtal honorár 3 000 USD a aj ho dostal. O niekoľko rokov to bol práve on, kto došiel s prosbou za Georgom Harrisonom o pomoc pre svoj ľud, na čo následne George zorganizoval koncert pre Bangladéš. A keď sme pri Beatles, pôvodne sa vkladalo veľa nádejí do toho, že tu v Monterey vystúpia aj The Beatles, ale oni odmietli – vraj kvôli tomu, že ich hudba sa už stala viacej komplexnou a nehrateľnou naživo. Namiesto nich vystúpil „kto"? No predsa Who a Hendrix. A to sa ešte na koncert niektorí účinkujúci nedostali ako napríklad Donovan - nedostal víza kvôli aféram s drogami. The Kinks USA tiež nedali víza. The Rolling Stones ani neskúsili žiadať, tí boli jasní, hlavne Keith Richards a Mick Jagger. Ale zakladateľ a hlavný gitarista Brian Jones sa festivalu zúčastnil, uvádzal Jimiho Hendrixa.

Monterey County Fairgrounds.Monterey County Fairgrounds. (Lubo Repka)

Pôvodne plánovaná kapacita 7 000 až 8 500 návštevníkov bola prekročená niekoľkonásobne a doteraz sa presné číslo nevie. Odhaduje sa na 25 000 až 90 000 návštevníkov. Súvisí to s tým, že lístky sa dali kúpiť buď na celý festival alebo na jednotlivé sety, ktorých bolo 5 (piatok večer, sobota poobede a večer a nedeľa poobede a večer).

Monterey County Fairgrounds.Monterey County Fairgrounds. (Lubo Repka)Monterey County Fairgrounds.Monterey County Fairgrounds. (Lubo Repka)Monterey County Fairgrounds.Monterey County Fairgrounds. (Lubo Repka)

Monterey a jeho okolie je známe svojimi golfovými ihriskami, ale to je osobitná téma, o golfe v Pebble Beach nabudúce.

Lubo Repka.

Sponzor článku

Tento článok vznikol vďaka podpore dovolenka.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?