Zahral som si golf v Pebble Beach

Autor: Lubo Repka | 10.3.2016 o 6:06 | (upravené 12.12.2016 o 16:25) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  403x

Na svojich cestách si raz za čas doprajem niečo, čo mám veľmi rád, samozrejme ak je k tomu príležitosť. Tu v Monterey by som bol ku sebe veľmi krutý, keby som si nedoprial hru na ihriskách rezortu Pebble Beach. 

Polostrov Monterey je miestom, kde sa nachádza jeden z najslávnejších golfových rezortov sveta. Má 4 golfové ihriská, z ktorých najznámejšie je Pebble Beach Links založené v roku 1919. Päťkrát sa tu uskutočnili majstrovstvá USA a v roku 2019 sa tu uskutočnia šiestykrát. Hrali tu nielen najlepší hráči golfu v celej jeho histórii, z mnohých spomeniem iba mená ako Bobby Jones, Jack Nicklaus, Phil Nickelson a Tiger Woods. Z osobností tu hrali, a zase spomeniem iba zopár mien, lebo ich bolo veľa, spevák Bing Crosby, herci Clint Eastwood a Kevin Costner ...

Pebble Beach Links.Pebble Beach Links. (Lubo Repka)Pebble Beach Links.Pebble Beach Links. (Lubo Repka)Pebble Beach Links.Pebble Beach Links. (Lubo Repka)

Bing Crosby bol veľkým fanúšikom golfu a Pebble Beach Links miloval. Málokto vie, že na golfovom ihrisku dokonca zomrel. Stalo sa tak v Španielsku v roku 1977. Po odohratí všetkých 18 jamiek (vo veku 74 rokov mal ešte handicap 13) na ceste do šatní skolaboval asi 20 metrov pred klubovňou. Ani rýchla lekárska pomoc už ho nedokázala zachrániť. Za svojho života sa preslávil ako spevák a herec, ovplyvnil mnoho svojich nasledovníkov ako Franka Sinatru či Deana Martina. Bol dvakrát ženatý a mal 7 detí, ktoré prísne vychovával. Páčil sa mi jeho testament. Deti mali nárok na svoj podiel až po dovŕšení veku 65 rokov.

Plaketa venovaná Bingovi Crosbymu.Plaketa venovaná Bingovi Crosbymu. (Lubo Repka)

Umiestnil sem turnaj, ktorý už funguje nepretržite od roku 1947, v súčasnosti pod menom AT&T Pebble Beach Pro-Am. Je to turnaj, kde spolu vo flajtoch hrajú profesionálni golfisti s osobnosťami verejného a kultúrneho života. Tento rok sa na ňom zúčastnili medzi inými aj Podraig Harrington, Alex Cejka, Vijay Sing, Bubba Watson, Phil Nickelson a z osobností napríklad Weyne Gretzky, Justin Timberlake.

Zo štyroch 18 jamkových ihrísk patriacich rezortu som si zahral na troch. Najprv to bolo Pebble Beach Links, potom Del Monte a nakoniec Spyglass Hill. Nehral som iba na Spanish Bay Links, ale za to som si zahral na inom prekrásnom ihrisku Poppy Hill.

Cesta z hotela na ihrisko bola aj s pomocou navigácie náročná. Vjazd do areálu je prehradený závorou, len tak sa sem hocikto nedostane. Musíte mať buď potvrdenú rezerváciu alebo ste obyvateľom alebo, čo som pochopil až neskôr, zaplatíte 10 USD poplatok. Súvisí to s cestou, ktorá má svoj názov „17 mile“, čo je súkromná scénická cesta dlhá zhruba 28 kilometrov.

Pebble Beach.Pebble Beach. (Lubo Repka)

Okrem golfových ihrísk a hotelových rezortov sú tu samozrejme aj luxusné vily, kde bývajú tí najúspešnejší obyvatelia Monterey. Celý polostrov je vlastne hustý lesný porast, v ktorom sú jednotlivé hotely a domy, vrátane golfových ihrísk roztrúsené tak, že ich sotva vidieť. Máte pocit, že jazdíte po lese. Kvalitné, ale úzke cesty sa kľukatia a križujú uprostred lesa a navigačný systém je o chvíľku ešte bezradnejší ako vy. Priznávam sa, že som už takmer stratil nervy, keď tu odrazu som sa ocitol na mieste. Takmer som zmeškal tee time. Ale som tu.

Pebble Beach.Pebble Beach. (Lubo Repka)

Čaká ma prvý odpal s požičanými palicami, do ktorých som ani neťukol. Sme štyria vo flajte, schovávam sa ako sa dá, aby som odpaľoval posledný, ale zdvorilosť domácich je proti mne. Mám tú česť prvého odpalu. Ten bohužiaľ smeruje doprava a nie veľmi ďaleko. Je nejasné, či loptičku nájdem a tak hrám po odpale ostatných provizórnu loptičku. Tá končí uprostred ferveje celkom dobre. Ale opäť mi domáci pomáhajú a nájdu moju takmer stratenú loptičku v kríkoch, no úplne zle. Čo sa dá robiť, musím ju hrať a tak ju len vyhodím na fervej a potom sa treťou ranou dostávam na dohľad grínu. Nebudem to napínať, podobne prebieha celá hra. Ešte si spomínam na osmičku. Je to slávna jamka s hlbokou roklinou nad oceánom. Pri prvom odpale sa treba krotiť, inak skončíš v rokline, vraví mi spoluhráč, člen klubu, ktorý to tu pozná ako doma v obývačke. Neposlúchol som ho, zobral som drajver a vyšla mi nádherná rana – až na to, že skončila presne ako mi predpovedal, v rokline, teda vo vode s jednou trestnou.

Pebble Beach Links osmička predo mnou.Pebble Beach Links osmička predo mnou. (Lubo Repka)Pebble Beach Links osmička za mnou.Pebble Beach Links osmička za mnou. (Lubo Repka)

Keď sme dohrali, poprechádzal som sa ešte po areáli a pofotil aj interiér. Ktovie kedy sa sem ešte dostanem.

Jedna z najkrajších viliek priamo na ihrisku Pebble Beach Links.Jedna z najkrajších viliek priamo na ihrisku Pebble Beach Links. (Lubo Repka)Alebo táto.Alebo táto. (Lubo Repka)

 

Ale ani túto by som neodmietol.Ale ani túto by som neodmietol. (Lubo Repka)Klubovňa Pebble Beach.Klubovňa Pebble Beach. (Lubo Repka)Šatne slávnych v Pebble Beach.Šatne slávnych v Pebble Beach. (Lubo Repka)Šatne slávnych v Pebble Beach.Šatne slávnych v Pebble Beach. (Lubo Repka)Klubovňa vyvolených.Klubovňa vyvolených. (Lubo Repka)

Tiger Woods tu zažil obdobie svojej najväčšej slávy. V roku 2000 sa v Pebble Beach hral jubilejný 100. turnaj US Open. Tiger ho vyhral, ale ako! Porazil svojich súperov s náskokom 15 úderov pred druhým a tretím v poradí, čo boli takí hráči ako Ernie Els a Miguel Ángel Jiménez! Tento rekord doteraz nebol prekonaný.

Šatne slávnych v Pebble Beach.Šatne slávnych v Pebble Beach. (Lubo Repka)

Nechýbalo ani pivo na devätnástej jamke a večera. Varia tu neskutočne dobre, už len kvôli tomu by sa sem oplatilo prísť.

Truffle hranolky a slávky na víne.Truffle hranolky a slávky na víne. (Lubo Repka)Famózny chlieb Carasau pôvodom zo Sardínie. Famózny chlieb Carasau pôvodom zo Sardínie. (Lubo Repka)Nezabudnuteľná Clam Chowder.Nezabudnuteľná Clam Chowder. (Lubo Repka)

Del Monte Golf Club je taktiež veľmi pekné a náročné ihrisko. Je vlastne ešte staršie ako Pebble Beach, založené bolo už v roku 1897 a je tak najstarším nepretržite fungujúcim golfovým ihriskom na západ od rieky Mississippi. Sú tu pomerne široké ferveje uprostred dubového lesa.

Del Monte.Del Monte. (Lubo Repka)

Ihrisko bolo otvorené pre potreby hotela Del Monte 1. mája roku 1897, najprv iba ako 9 jamkové. Druhá deviatka bola pridaná v roku 1903.

Del Monte.Del Monte. (Lubo Repka)Del Monte.Del Monte. (Lubo Repka)

Spyglass Golf Club sa čiastočne hrá v lese a čiastočne na pobreží oceánu. Presnejšie, prvých 5 jamiek je s výhľadom na oceán a zostávajúce sa vinú lesom. Je tu plno divej zvery, ktorá sa tu len tak pokojne pasie a vôbec ju golfisti nevyrušujú. Časopis Golf Digest vyhodnotil toto ihrisko ako 5. najlepšie zo 100 najlepších verejne hrateľných golfových ihrísk v USA. Otvorili ho v roku 1966, šesť rokov trvalo, kým ho postavili.

Spyglass.Spyglass. (Lubo Repka)Spyglass.Spyglass. (Lubo Repka)

 

Spyglass.Spyglass. (Lubo Repka)

Architekt ihriska Robert Trent Jones Sr. sa nechal inšpirovať románom Roberta Louisa Stevensona - Ostrov pokladov. Stevenson sa tu vraj pri svojej prvej návšteve USA prechádzal po Spyglass a prostredie ho inšpirovalo k napísaniu pirátskeho príbehu. Jednotlivé jamky sa volajú buď podľa postáv z knihy ako napríklad Black Dog, Billy Jones, Captain Flint alebo Long John Silver alebo sa volajú tématicky ako napríklad hneď prvá jamka sa volá Treasure Island - Ostrov pokladov. Posledná je zase Spyglass, čo by sa dalo preložiť ako skladací ďalekohľad, keby to nebol názov celého ihriska.

Spyglass.Spyglass. (Lubo Repka)Spyglass.Spyglass. (Lubo Repka)

Poppy Hills Golf Club je ihrisko úplne v lese v mierne kopcovitom teréne. Ráno sme hrali v hustej hmle, atmosféra bola magická. Toto ihrisko sa mi páčilo po Pebble Beach Links najviacej. Aj som už bol s mojimi palicami skamarádený a išlo mi to celkom dobre.

Poppy Hills.Poppy Hills. (Lubo Repka)Poppy Hills.Poppy Hills. (Lubo Repka)Poppy Hills.Poppy Hills. (Lubo Repka)Poppy Hills.Poppy Hills. (Lubo Repka)

Otvorené bolo v roku 1986 a dizajnoval ho Robert Trent Jones, ale tentokrát junior. V roku 2014 bolo ihrisko komplektne redizajnované do dnešnej podoby.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?