Grand Canyon – severný okraj

Autor: Lubo Repka | 18.3.2016 o 8:26 | (upravené 12.12.2016 o 16:24) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  3431x

Grand Canyon si rozdelíme na tri logické časti v poradí tak, ako sme ho na našej ceste okolo sveta videli. Začneme severným okrajom, potom si popíšeme jeho východnú časť s mestom Page a nakoniec sa budeme venovať južnému okraju.

Najprv si ale povedzme niečo z histórie objavovania kaňonu a jeho vzniku. Veľký kaňon, ako by asi mal správne vyzerať slovenský názov, vznikol pôsobením rieky Colorado pred 5 až 6 miliónmi rokov. Samotná náhorná plošina známa pod menom Colorado River vznikla už pred 40 miliónmi rokov.

Grand Canyon je obrovský. Na dĺžku sa udáva údaj 446 kilometrov, v najširšom bode má 29 kilometrov, severný okraj sa nachádza v nadmorskej výške 2400 metrov, južný je vo výške 2100 metrov. Nadmorská výška dna kaňonu, ktoré tvorí rieka Colorado je v priemere 750 metrov.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Oblasť bola najmenej 4 000 rokov obývaná rôznymi indiánskymi kmeňmi. Pôvodní obyvatelia využívali hlavne jaskyne a jaskynné previsy a samozrejme množstvo zvery, ktorá sa vyskytovala v okolitých lesoch.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Prvým Európanom, o ktorom sa vie, že uvidel Grand Canyon bol španielsky kapitán García López de Cárdenas v roku 1540. Svoju objavnú výpravu uskutočnil aj s pomocou indiánov z kmeňa Hopi, ktorí jeho výprave robili sprievodcov. Vojaci z jeho čaty sa pokúsili aj o zostup do kaňonu z jeho južnej strany, aby preskúmali rieku, ale sa im to nepodarilo. Hovorí sa, že miestni indiáni cestu poznali, ale ju Španielom neprezradili.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Nasledovalo vyše 200 rokov, počas ktorých sem opäť nevstúpil žiadny Európan. Až v roku 1776 sem prišlo niekoľko výprav, ale ku kaňonu sa pravdepodobne nedostali. Po nich sa sem dostali v roku 1850 mormónski misionári, neskôr pribudli ďalší objavitelia, ale najväčšiu zásluhu na podrobnom zmapovaní kaňonu má major armády Spojených štátov a profesor geológie v jednej osobe, John Wesley Powell.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Viedol prvú výpravu, ktorá splavovala rieku Colorado na dne kaňonu. Spolu s ďalšími deviatimi mužmi splavili na 4 člnoch celý tok rieky a dal aj kaňonu meno Grand Canyon. Dovtedy sa volal Big Canyon. Na cestu sa vydali 24. mája roku 1869. Člny spustili na vodu ešte na rieke Green River v štáte Wyoming, ktorá sa neskôr spája s riekou Colorado pri mestečku Moab v štáte Utah. Ich cesta skončila 13. augusta toho istého roku, keď po neuveriteľných ťažkostiach zdolali všetky nástrahy prudkého toku rieky a prešli celým kaňonom. Skončili v štáte Arizóna. Hľadal som či o tom nebol nakrútený nejaký film, určite by som si ho rád pozrel a našiel som. Film sa volal „Ten who dared“ (niečo asi ako „Desiati, ktorí si trúfli“) a bol natočený v roku 1960. Kritici ho označili ako jeden z najhorších filmov produkcie Walta Disneyho.

Pre geológov je táto prírodná atrakcia pokladom. Výsledkom erózie v dôsledku pôsobenia rieky Colorado je najzachovalejší prierez geologickým útvarom na našej planéte.

Vstupujeme na územie Grand Canyonu.Vstupujeme na územie Grand Canyonu. (Lubo Repka)

Východiskovým bodom pozorovania  severného okraju kaňonu je hotel Grand Canyon Lodge, ktorý sa nachádza na mieste zvanom  Bright Angel Point.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Hotelový komplex bol postavený v rokoch 1927 – 28. Naprojektoval ho architekt Gilbert Stanley Underwood pre spoločnosť Utah Parks Company, dcérsku spoločnosť všadeprítomnej a všetko ovplyvňujúcej Union Pacific Railroad. Underwood bol zamestnancom spoločnosti Utah Parks a projektoval objekty aj v ďalších národných parkoch, konkrétne Yosemite, Bryce a Zion. Podarilo sa mu vytvoriť dielo, ktoré pretvalo roky a v súčasnosti je stále rovnako pôsobivé ako pri svojom zrode. Hotel je perfektne začlenený do krajiny, ako by tu bol vytvorený samotnou prírodou. Na jeho stavbu boli použité iba miestne prírodné zdroje, myslím tým kameň a drevo.

Grand Canyon Lodge.Grand Canyon Lodge. (Lubo Repka)Grand Canyon Lodge.Grand Canyon Lodge. (Lubo Repka)Grand Canyon výhľad z hotela.Grand Canyon výhľad z hotela. (Lubo Repka)

Severný okraj sa nachádza v nadmorskej výške 2400 metrov, čo je o 300 metrov vyššie ako južný okraj.  Keď sem prichádzate, nič nenasvedčuje tomu, že ste tak vysoko. Cesta skôr pôsobí ako rovinka niekde na juhu Slovenska. V skutočnosti však idete autom akoby po hrebeňoch Nízkych Tatier.

Cesta nenasvedčuje, že sme viacej ako 2 000 metrov nad morom.Cesta nenasvedčuje, že sme viacej ako 2 000 metrov nad morom. (Lubo Repka)

Akonáhle odparkujete auto a pozriete si hotel, pričom už priamo z terasy hotela máte pred sebou úžasné prírodné scenérie, dostanete sa po krátkej chôdzi k výhliadkovému bodu Bright Angel Point. Je iba jedným z mnohých, ale zároveň je najnavštevovanejším a najľahšie dosiahnuteľným výhliadkovým bodom severného okraja. Kto by severný okraj chcel preskúmať podrobnejšie, potreboval by minimálne jeden celý týždeň. Celý Grand Canyon by ste asi obiehali mesiac, aby ste ho dôkladnejšie spoznali. A to prosím iba zhora, ak sa chcete dostať na jeho dno, je to skôr športový výkon, ako turistický. Príklad, cesta z hrany južného okraja na hranu severného okraja zdolaním dna kaňonu sa volá „rim-to-rim“ a je predmetom zápolenia športovcov, ktorým to trvá 5 až 7 hodín. Takzvaný „doublecross“ alebo „rim-to-rim-to-rim“ trvá zdatným športovcom 11 až 14 hodín. Pre úplných extrémistov je tu aj výzva štyrikrát nonstop „canyon quad“. Rekordérom (rok 1999) je vraj Jim Nelson zo Salt Lake City v čase 22 hodín a 48 minút.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Pre bežných turistov mám iné štatistiky. Doteraz zaznamenaných bolo 128 obetí jednej leteckej havárie, 114 obetí niekoľkých havárií helikoptér, 50 úmrtí sa pripisuje pádom zo skál, 65 obetí majú na svedomí prírodné podmienky (prehriatie organizmu s následkom infarktu a pod.), 79 návštevníkov sa utopilo v rieke, 25 zahynulo následkom pádu kameňov alebo zásahu bleskom a evidovaných je 47 samovrážd.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Pre nás bežných turistov, ktorí rovnako milujeme prírodu ako tí zdatnejší sú určené nasledujúce pohľady.

Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)​Grand Canyon North Rim. ​​Grand Canyon North Rim. ​ (Lubo Repka)Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)Grand Canyon North Rim.Grand Canyon North Rim. (Lubo Repka)

Cestou naspäť sa mi splnil ďalší sen z detstva. Videli sme stádo bizónov ako prechádza cez cestu. Celé som to sledoval so zatajeným dychom a myslel som pri tom na Old Shatterhanda ako zachránil Sama Hawkensa, keď ho napadol starý bizón. Na greenhorna dobrý výkon.

Bizóny.Bizóny. (Lubo Repka)Bizóny.Bizóny. (Lubo Repka)Bizóny.Bizóny. (Lubo Repka)Bizóny.Bizóny. (Lubo Repka)

Cítil som sa tiež takým americkým zelenáčom, akurát namiesto pušky som mal v ruke fotoaparát.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?