Palm Springs – Sonora Desert.

Autor: Lubo Repka | 26.5.2016 o 23:48 | (upravené 12.12.2016 o 16:22) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1727x

Po návšteve Grand Canyonu sme sa vybrali na cestu do Palm Springs, kde sme plánovali navštíviť našich známych. Spoznali sme ich na plavbe, ktorú som popísal v mojej prvej cestopisnej knihe Plavba po Čiernom mori.

Z mesta Flagstaff sme vyrazili skoro ráno, aby sme cestou mali dosť času pozrieť si alebo previezť sa po legendárnej ceste 66. Veľa z nej už neostalo, v prevažnej miere ju nahradila moderná diaľnica, ale na niektorých miestach máte možnosť urobiť si odbočku na jej pôvodnú trasu.

Route 66 in Seligman, Arizona.Route 66 in Seligman, Arizona. (Lubo Repka)

U.S. Route 66 tiež známa ako diaľnica Willa Rogersa alebo „hlavná cesta Ameriky“ bola ustanovená 11. novembra 1926. Pôvodne viedla z Chicaga cez Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko a Arizonu a končila v Kalifornii v meste Santa Monica. Celkovo merala 3940 km. Oficiálne bola zrušená 27. júna 1985. Ostali len jej niektoré úseky v štátoch Illinois, Missouri, Nové Mexiko a Arizona ako „Historic Route 66“. A práve v mestečku Seligman v Arizone sme mali možnosť zoznámiť sa s ňou.

Route 66 in Seligman, Arizona.Route 66 in Seligman, Arizona. (Lubo Repka)Route 66 in Seligman, Arizona.Route 66 in Seligman, Arizona. (Lubo Repka)Route 66 in Seligman, Arizona.Route 66 in Seligman, Arizona. (Lubo Repka)Route 66 in Seligman, Arizona.Route 66 in Seligman, Arizona. (Lubo Repka)Cestou z Arizony do Kalifornie.Cestou z Arizony do Kalifornie. (Lubo Repka)

Na hranici štátov Arizona a Kalifornia pri meste Lake Havasu City sme sa s ňou stretli ešte raz. Zastavili sme sa na obed v reštaurácii Topock 66.

Reštaurácia Topok 66.Reštaurácia Topok 66. (Lubo Repka)

V roku 2004 sa pán menom Chet Hitt dozvedel, že prístav na priehrade Topok, kde mala jeho rodina víkendový dom, kúpil developer, ktorý plánoval celý areál prebudovať na rezidenčné domy a prístav zrušiť. Keď ho požiadal, aby to nerobil, bol veľmi arogantným spôsobom odmietnutý. Developer nebral ohľad na nič a na nikoho ako to často býva aj u nás. Chet sa rozhodol konať a zorganizoval na svoju stranu miestnych „starousadlíkov“. Oslovil pôvodného majiteľa a dal mu ponuku, že keď do 30 dní developer nevyplatí všetky svoje záväzky „vyplatím ich sám a kúpim celú nehnuteľnosť“. Na jeho prekvapenie sa tak stalo a on slovo dodržal. Stal sa z neho prevádzkovateľ reštaurácie, pričom dovtedy s tým nemal žiadne skúsenosti. Ale nezľakol sa a pustil sa do toho. Za niekoľko rokov vybudoval reštauráciu, hotel, benzínku, obchod a riečne nábrežie, pričom zachoval aj pôvodný prístav. Vybudoval si vynikajúce renomé. Aj my sme sa tu zastavili na odporúčanie našich známych z Palm Springs.

Sedenie s výhľadom na vodnú plochu v reštaurácii Topok 66.Sedenie s výhľadom na vodnú plochu v reštaurácii Topok 66. (Lubo Repka)Prístav pre loďky.Prístav pre loďky. (Lubo Repka)Terasa reštaurácie a v pozadí most cez rieku Colorado do Kalifornie.Terasa reštaurácie a v pozadí most cez rieku Colorado do Kalifornie. (Lubo Repka)

Po obede sme prešli po moste cez rieku Colorado a rozlúčili sme sa s Arizonou. Sme naspäť v Kalifornii a smerujeme do púštneho mesta Palm Springs.

Mesto, nachádzajúce sa v údolí Coachella, má asi 45 tisíc obyvateľov. Leží na území indiánskeho kmeňa Cahuilla. Oficiálne Agua Caliente Band of Cahuilla Indians. V súčasnosti sa ich počet odhaduje na 296 až 365 ľudí a patria medzi najbohatších občanov USA. Kmeň stále vlastní väčšinu pozemkov v meste a okrem toho dve kasína, kúpele, hotel, sedem rozličných reštaurácií a pod.

Súsošie na poctu idiánom kmeňa Cahuilla v Palm Springs.Súsošie na poctu idiánom kmeňa Cahuilla v Palm Springs. (Lubo Repka)A samozrejme častí návštevníci Palm Springs - hollywoodske hviezdy.A samozrejme častí návštevníci Palm Springs - hollywoodske hviezdy. (Lubo Repka)

Palm Springs sa v druhej polovici dvadsiateho storočia stalo módnym mestom najmä pre bohatých Američanov užívajúcich si dôchodok a známe hollywoodske hviezdy a rýchlo sa rozrastalo. Ceny nehnuteľností stúpali do závratných výšok a sú tam stále. Mesto už nebolo obývané iba v lete, ale žilo celoročne.

Palm Springs.Palm Springs. (Lubo Repka)

V súčasnosti navštívi mesto ročne vyše 1,6 milióna návštevníkov. Láka ich sem hlavne horúce suché podnebie s viacej ako 300 slnečnými dňami do roka. Nachádza sa v údolí Coachella uprostred Sonorskej púšte. Zo všetkých strán je chránené pomerne vysokými horami.

Známe je svojou voľnou sexuálnou orientáciou. Žije tu asi najviacej párov rovnakého pohlavia zo všetkých amerických miest.

Palm Springs.Palm Springs. (Lubo Repka)

Legenda hovorí, že tri sestry videli v horúcom prameni malé dieťa, ktoré tam spadlo a topilo sa. Jedna z nich sa rozhodla ho zachrániť, ale prameň ju stiahol a utopila sa. Keď to jej sestry videli, utekali za svojim otcom, miestnym šamanom. Ten prameň zaklial pomocou komárov, ktoré preniesli jeho magickú silu až do vnútra prameňa a zasiahli jeho duchov. Na druhý deň voda vyplavila mŕtve telo dievčiny. „Potom sa naši predkovia zhromaždili okolo prameňa, vzývali jeho duchov a týmto spôsobom nabrali odvahu využívať liečebnú silu prameňa v prospech všetkých ľudí.”

Centrum mesta je plné reštaurácií a hotelov, obrazových galérií a umeleckých dielní. Všade bolo pekne čisto, ľudia boli k sebe veľmi ohľaduplní a milí.

Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)

Naši známi, ktorí tu žijú už veľa rokov, nás pozvali do svojej obľúbenej reštaurácie, kde nás už očakával jej majiteľ Mike, pôvodom z chorvátskeho Dubrovníka. Na našu počesť usporiadal džezový večer a jeho manželka Jasmína, po ktorej svoj podnik pomenoval, navarila a napiekla chorvátske špeciality, takže sme sa cítili takmer ako doma.

Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)Cafe Jasmina v Palm Springs.Cafe Jasmina v Palm Springs. (Lubo Repka)

Ak si chcete pozrieť údolie Coachella z hora treba ísť na Palm Springs Aerial Tramway. Je to najdlhšia rotačná lanovka na svete. Dno kabínky urobí počas cesty dve komplektné otáčky, takže cestujúci majú možnosť vychutnať si pohľad z výšky všetkými smermi. Svoju cestu lanovkou začnete v nadmorskej výške 806 metrov v Sonorskej púšti a skončíte v nadmorskej výške 2596 metrov v alpskom lese.

Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)

Lanovka si zahrala v mnohých filmoch, ale aj seriáloch, ako napríklad Colombo, Beverly Hills 90210 a pod.

Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)Palm Springs Aerial Tramway.Palm Springs Aerial Tramway. (Lubo Repka)

Pozreli sme si aj Palm Springs Art Museum, kde bola popri nádherných pamiatkach indiánskej kultúry aj výstava moderného umenia. Pre mňa obrovský kontrast. Na jednej strane diela so srdcom a na druhej ... no comment.

Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum.Palm Springs Art Museum. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum - časť moderné umenie.Palm Springs Art Museum - časť moderné umenie. (Lubo Repka)Palm Springs Art Museum - časť moderné umenie.Palm Springs Art Museum - časť moderné umenie. (Lubo Repka)

Nočný trh na pešej zóne ponúkal okrem suvenírov aj rozličné dobrotky na ochutnanie.

Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)Night Market Palm Springs.Night Market Palm Springs. (Lubo Repka)

Opúšťame Palm Springs a tešíme sa do Joshua Tree National Park.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?