Národný park Joshua Tree

Autor: Lubo Repka | 29.5.2016 o 17:41 | (upravené 12.12.2016 o 16:21) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  2491x

Cestou z Palm Springs do Los Angeles sme si ako povinnú zastávku zvolili National Park Joshua Tree. Bola to trošku odbočka, ale stálo to za to.

Park dostal meno po strome, ktorý tu rastie. Strom zase dostal meno po biblickej osobe Jozuovi (Joshua), ktorý sa vraj modlil tak, že dvíhal ruky vysoko nahor smerom k nebu. Tak vystierajú tieto stromy svoje konáre. Mormóni, ktorí touto púštnou oblasťou prechádzali v polovici 19. storočia pri svojej ceste za hľadaním nového domova si pri pohľade na ne spomenuli na proroka Jozua. Ten vyviedol svoj ľud z púšte a rovnako oni dúfali, že sa cez púšť dostanú do krajšej a úrodnejšej krajiny.

Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Že by si tu niekto zabudol kufre?Že by si tu niekto zabudol kufre? (Lubo Repka)

Park nie je na americké pomery veľmi veľký, má rozlohu 3 200 kilometrov štvorcových. Rozkladá sa na území dvoch veľkých púští. Jeho hornatá časť patrí do Mohavskej púšte a tá nížinatejšia časť do púšte Colorado. My sme navštívili tú mohavskú časť, ktorá je známa hlavne kvôli Jozueho stromom.

Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)

Yucca Brevifolia patrí do rodu rastlín, ktoré sa po slovensky volajú juka. U nás známa juka je skôr kvetina, Jozuova juka je veľká ako strom, môže dorásť do výšky desať až dvanásť metrov, ale stromom v pravom zmysle slova nie je. Pri raste netvorí letokruhy a nedá sa určiť presne jej vek, ten sa odhaduje od výšky, do ktorej rastlina dorástla. Každý rok dospelý strom narastie iba o 3 - 4 centimetre.

Joshua Tree National Park.Joshua Tree National Park. (Lubo Repka)

Kým najkrajšie stromy sú vraj na Horehroní, najkrajšie Jozuove juky rastú v oblasti okolo Hidden Valley. Tu sme si urobili nádhernú prechádzku po miestach, kde sa podľa legendy ukrývali zlodeji dobytka. Dostanete sa sem iba úzkou cestičkou medzi skalami a ocitnete sa na prírodnom „námestí“ obklopenom nie domami, ale strmými skalami.

Cesta do úkrytu.Cesta do úkrytu. (Lubo Repka)Hidden Valley.Hidden Valley. (Lubo Repka)Krátky odpočinok v Hidden Valley.Krátky odpočinok v Hidden Valley. (Lubo Repka)Hidden Valley.Hidden Valley. (Lubo Repka)Hidden Valley.Hidden Valley. (Lubo Repka)Len tak pohodený kamienok.Len tak pohodený kamienok. (Lubo Repka)Rozkvitnutý kaktus.Rozkvitnutý kaktus. (Lubo Repka)Upratujeme porozhadzované skaly.Upratujeme porozhadzované skaly. (Lubo Repka)

Na hranici parku na moje prekvapenie bývajú ľudia. Usúdili sme tak na základe poštových schránok, ktoré sme videli popri ceste. Domy nebolo vôbec vidieť.

Poštové schránky miestnych obyvateľov.Poštové schránky miestnych obyvateľov. (Lubo Repka)

Von z prírody a hor sa do mesta! Ideme si pozrieť Hollywood.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?