Los Angeles – návšteva hollywoodskych štúdií a chodník slávy

Autor: Lubo Repka | 1.6.2016 o 22:45 | (upravené 12.12.2016 o 16:21) Karma článku: 8,16 | Prečítané:  2610x

Dedina Hollywood bola založená v roku 1870, oficiálne uznanou osadou sa stala až v roku 1903 a k Los Angeles sa pričlenila v roku 1910. V ďalších rokoch sa tu usídlili najvýznamnejšie filmové štúdiá USA.

Hollywood sa stal synonymom filmovej produkcie Spojených štátov. 

Kto by nepoznal filmy vytvorené spoločnosťami ako: MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), Warner Bros., 20th Century Fox, Paramount Pictures, Universal Studios, Walt Disney Studios, Columbia ... Všetky tvorili tu v tomto prostredí a ich filmy sme nevolali inak ako hollywoodske.

Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)

Jednou z najväčších turistických atrakcií Los Angeles je návšteva Universal Studios, čo sme si samozrejme nenechali ujsť.

Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)

Universal Studios sú jednou z „veľkej šestky“ filmových štúdií Hollywoodu. Vlastní ju spoločnosť Comcast, ktorú si pustil do domácnosti takmer každý Američan. Podľa tržieb je to v súčasnosti najväčšia „káblovka“ na svete a najväčší internetový provider v USA.

Hollywood Universal Studios. Scooby Doo.Hollywood Universal Studios. Scooby Doo. (Lubo Repka)

Pôvodnú spoločnosť založil Carl Laemmle v Chicagu, keď v roku 1909 kúpil niekoľko „nickelodeonov“, to boli sály, divadlá na premietanie pohyblivých obrázkov. Pohyblivé obrázky od roku 1908 vyrábala spoločnosť Thomasa Alvu Edisona. Laemmle ale veľmi rýchlo pochopil, že treba nakrúcať vlastné filmy a preto s niekoľkými ďalšími spoločníkmi založili filmové štúdio na ich výrobu. Universal Film Manufacturing Company bola následne založená v New Yorku v roku 1912.  A v roku 1915 otvorili dovtedy na svete najväčšie štúdio v Hollywoode. Vlastne pretvorili, ako by sme u nás povedali, „jedno poľnohospodárske družstvo“, v USA „farmu“ na filmové štúdio. Potom sa to už nedalo zastaviť. Začínal tu aj Walt Disney, ale keď vytvoril postavičku Mickey Mouse, tak sa osamostatnil. História sa potom samozrejme zamotala, vzťahy sa s rastúcimi príjmami spoločnosti vyostrovali a počiatočné nadšenie vystriedalo profesionálne „zhŕňanie peňazí“. Medzi najlepšie zarábajúce filmy v histórii spoločnosti patria: Jurský park a následné pokračovania, Čeluste, King Kong, Gladiator, E.T. a ďalšie.

Hollywood Universal Studios. Marylin Monroe.Hollywood Universal Studios. Marylin Monroe. (Lubo Repka)

Mne sa najviacej páčilo predstavenie pripravené na základe filmu Vodný svet (WaterWorld), v ktorom stvárnil hlavnú rolu Kevin Costner. Skákajúce a naháňajúce sa vodné skútre, explózie, ohňostroje, bitky a nakoniec pristátie alebo „stroskotanie“ lietadla priamo v areáli na vode – viacej „hollywoodske“ to nemohlo byť. „Show number one“ v Universal Studios.

Vodný svet.Vodný svet. (Lubo Repka)Vodný svet.Vodný svet. (Lubo Repka)Vodný svet.Vodný svet. (Lubo Repka)Vodný svet.Vodný svet. (Lubo Repka)Vodný svet.Vodný svet. (Lubo Repka)

Potom sme si pozreli štúdiá, kde sa nakrúcali také filmové hity ako Čeluste, Harry Potter, Jurský park, ten film o múmii, neviem ako sa volal a podobné filmové hity. Spoznáte ich podľa kulís viacej ako ja?

Hollywood Universal Studios. Naša sprievodkyňa a šoférka zároveň.Hollywood Universal Studios. Naša sprievodkyňa a šoférka zároveň. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios. Na tomto malom jazere sa nakrúcali všetky scény s nebezpečným žralokom.Hollywood Universal Studios. Na tomto malom jazere sa nakrúcali všetky scény s nebezpečným žralokom. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios. Ešte jeden pohľad na to jazero.Hollywood Universal Studios. Ešte jeden pohľad na to jazero. (Lubo Repka)

 

Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios. V momente sa suché riečište premenilo na dravú rieku.Hollywood Universal Studios. V momente sa suché riečište premenilo na dravú rieku. (Lubo Repka)

 

Hollywood Universal Studios. Pri tomto vraku sa nakrúcali všetky letecké havárie.Hollywood Universal Studios. Pri tomto vraku sa nakrúcali všetky letecké havárie. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios. Potrebujete scénu zemetrasenia v metre? Nech sa páči.Hollywood Universal Studios. Potrebujete scénu zemetrasenia v metre? Nech sa páči. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)Hollywood Universal Studios.Hollywood Universal Studios. (Lubo Repka)

Aby sme si urobili lepší obraz, navštívili sme ešte aj štúdiá Warner Bros.

Warner Bros. Ulica ako v hocijakom americkom meste.Warner Bros. Ulica ako v hocijakom americkom meste. (Lubo Repka)

Spoločnosť založili štyria bratia, Harry, Albert, Sam a Jack Warnerovci. Keď boli ešte malí, ich rodina emigrovala z poľského mestečka Krasnosielc do Kanady. Typická poľská židovská rodina ušla pred rozpínajúcou sa Ruskou ríšou. A samozrejme si zmenili mená, tak napríklad Harry Morris Warner sa pôvodne volal Hirsch Moses Wonsal, ale to nie je podstatné. V roku 1989 sa presídlili do Baltimore. Každý z bratov postupne dospieval a našiel si svoj predmet obchodu. Keďže pracovali tvrdo, postupne si nazhromaždili majetok, ktorý im umožnil aj s pomocou pôžičky založiť v roku 1923 filmové štúdio Warner Bros. Pictures v Hollywoode. Štúdio vlastnilo trénovaného nemeckého ovčiaka menom Rin Tin Tin. Do doby uvedenia „hovoriaceho“ filmu bol Rin Tin Tin najväčšou hviezdou spoločnosti. Mal vraj viacej rozumu ako niektorí komediálni herci tej doby. Warner Bros. sa dlho bránili zvukovému filmu, ale nakoniec sa museli prispôsobiť dobe. Ich prvý ozvučený film „The Jazz Singer“ zaznamenal veľký úspech. Vo filme sa síce veľa nehovorilo, ale obsahoval aj sekvencie so spevom Ala Jolsona, ktorý bol hlavnou hviezdou filmu. Ďalším obrovským úspechom a doteraz pozeraným filmom je Casablanca, v hlavných úlohách sa preslávili Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová.

Warner Bros. Stačí zmeniť farbu dverí, namontovať dobové kľučky a už sa môže nakrúcať nový film.Warner Bros. Stačí zmeniť farbu dverí, namontovať dobové kľučky a už sa môže nakrúcať nový film. (Lubo Repka)

Pre mňa čarovné obdobie bolo, keď u nich „hviezdili“  herci ako Paul Newman, Robert Redford, Barbra Streisand, Clint Eastwood. To boli 60., 70. a 80. roky 20. storočia, kedy som aj ja chodil do kina. Nasledovali superfilmy so supermanmi ako Batman, Superman, Scooby-Doo, Blbý a blbší, Harry Potter a pod.

Warner Bros. Kulisy z filmu Casablanca.Warner Bros. Kulisy z filmu Casablanca. (Lubo Repka)Warner Bros. Z filmu Casablanca.Warner Bros. Z filmu Casablanca. (Lubo Repka)Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera.Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera. (Lubo Repka)Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera.Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera. (Lubo Repka)Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera.Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera. (Lubo Repka)Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera.Warner Bros. Pre priaznivcov Harryho Pottera. (Lubo Repka)

V oblasti televíznej produkcie to boli seriály, z ktorých stačí spomenúť len dva: Kung Fu a Priatelia.

Warner Bros. Seriál Priatelia.Warner Bros. Seriál Priatelia. (Lubo Repka)Warner Bros. Seriál Priatelia.Warner Bros. Seriál Priatelia. (Lubo Repka)Warner Bros. Seriál Priatelia.Warner Bros. Seriál Priatelia. (Lubo Repka)

Samozrejme sme nemohli vynechať ani prechádzku po chodníku slávy Walk of Fame.

Walk of Fame.Walk of Fame. (Lubo Repka)Walk of Fame.Walk of Fame. (Lubo Repka)Walk of Fame. Pred touto hviezdičkou si kľudne aj pokľaknem.Walk of Fame. Pred touto hviezdičkou si kľudne aj pokľaknem. (Lubo Repka)

Postupom času vzniklo na chodníkoch v okruhu 15 blokov domov na ulici Hollywood Boulevard viacej ako 2500 päťcípích hviezd nesúcich mená hercov, muzikantov, producentov a iných známych osobností filmového priemyslu. Ročne sa na tento chodník príde poprechádzať 10 miliónov ľudí.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?