Pacific Highway One v Kalifornii

Autor: Lubo Repka | 5.6.2016 o 21:56 | (upravené 12.12.2016 o 16:20) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1867x

Zo severu na juh alebo z juhu na sever, ako chcete, sa pozdĺž kalifornského pobrežia tiahne cesta dlhá tisíc kilometrov. My sme sa na ňu dostali z Los Angeles a smerovali sme na sever do San Franciska.

Celý tento úsek sme samozrejme neurobili za jeden deň. To by sa možno aj dalo, ale bola by to škoda. Na tejto trase sú totiž také nádherné miesta, ktoré si budete chcieť pozrieť, že cesta vám kľudne môže trvať aj týždeň.

Jeden z mnohých výhľadov.Jeden z mnohých výhľadov. (Lubo Repka)

Ešte predtým ako sa spoločne vydáme na túto cestu, navštívime jedno z tých miest, ktoré v okolí Los Angeles treba vidieť. Je to múzeum Paula Gettyho. Ročne sem zavíta takmer 2 milióny návštevníkov. Umiestnených je tu neuveriteľných 44 tisíc exponátov z obdobia 6 500 rokov pred n.l. až 400 n.l. pochádzajúcich zo starovekého Grécka, Ríma a Etruska. Vstup voľný, platíte len parkovné 15 USD, ale lístky si musíte rezervovať vopred na web stránke múzea alebo telefonicky.

Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)

Je to na finančné zdroje jedno z najbohatších svetových múzeí. V minulosti bolo viackrát obvinené z obchodovania s kriminálnym pozadím nelegálne získaných umeleckých diel.

Paul Getty Villa. Socha Herkula.Paul Getty Villa. Socha Herkula. (Lubo Repka)

Paul Getty sa narodil v roku 1892 a nikdy netrpel núdzou. Jeho otec George Getty bol prvým svetovým miliardárom. Paul pokračoval v jeho šlapajách a nadobudol ohromný majetok na obchode s ropou. V roku 1957 bol označený za najbohatšieho žijúceho Američana.

Bol vášnivým zberateľom umenia a chcel, aby umelecké diela, ktoré častokrát sporným spôsobom zachránil pre ďalšie generácie, mohli vidieť všetci ľudia. Podľa jeho odkazu je múzeum prístupné bez poplatku.

Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)Paul Getty Villa.Paul Getty Villa. (Lubo Repka)

 Až po jeho pozretí sme sa vydali na cestu, ale ešte sme ani poriadne nezahriali motor a už sme stáli. Mesto Santa Monica bolo pre nás začiatkom našej cesty. Cieľom našej cesty bolo San Francisco, odkiaľ už sme naozaj smerovali domov. Plánovaná bola už len zastávka v New Yorku.

Santa Monica.Santa Monica. (Lubo Repka)Santa Monica Beach.Santa Monica Beach. (Lubo Repka)

Santa Monica nie je veľké mesto na americké pomery, má len 90 tisíc obyvateľov, ale má „srdce“ a „rozum“ na mieste. Srdce preto, lebo sa tu cítite veľmi príjemne, vo vzduchu je cítiť nielen pacifické more, ale aj pohodu a pokoj ako keby ste boli doma aj keď pochádzate z ďaleka. A rozum preto, lebo mesto je veľmi precízne spravované, všade je čistota a poriadok, žiadne špaky po ulici ako bohužiaľ u nás doma v Bratislave v centre mesta. Tu V Santa Monica je všeobecný zákaz fajčenia. Fajčiť si môžete doma, nie však na balkóne, to už je zakázané. 

Santa Monica Pier.Santa Monica Pier. (Lubo Repka)Santa Monica Pier.Santa Monica Pier. (Lubo Repka)

Policajti na bicykloch kontrolujú veľmi vľúdnym spôsobom poriadok a dodržiavanie zákonov v meste. Boli sme svedkami, keď v centre mesta na známej tretej ulici mal bluesový muzikant rozloženú aparatúru a hral na gitare a spieval – a hral a spieval veľmi dobre. Žiadne šialené zavýjanie a hra mincou na dvoch strunách. Prišiel na bicykli policajt, vytiahol z tašky nejaký prístroj na meranie hluku, odmeral hlasitosť, mierne muzikanta upozornil, aby si to trošku stíšil a zase odišiel. My sme ani nepostrehli, že už hrá tichšie. Žiadna hádka, žiadna diskusia, žiadna „buzerácia“ len poriadok a dodržiavanie predpisov.

Santa Monica. Kontrola hlasitosti hudobnej produkcie na ulici.Santa Monica. Kontrola hlasitosti hudobnej produkcie na ulici. (Lubo Repka)

Santa Monica je miesto, kde končí Route 66, je „hviezdou filmového plátna“, zahrala si v Rocky III., keď hlavný hrdina Balboa stvárnený Sylvesterom Stalonem behá a trénuje na plážach v Santa Monica, natáčali sa tu filmy ako Policajt z Beverly Hills III., Forrest Gump, film The Doors, ale aj epizódy zo seriálu Baywatch a mnoho, mnoho ďalších.

Santa Monica.Santa Monica. (Lubo Repka)Santa Monica.Santa Monica. (Lubo Repka)

Naša ďalšia zastávka Santa Barbara je populárna turistická destinácia. Jej história siaha vraj až 13 000 rokov do minulosti. Od Los Angeles je vzdialená 145 kilometrov. Do ekonomiky mesta prináša turizmus ročne viacej ako miliardu dolárov. Z prístavu Santa Barbara často vychádzajú potápačské výpravy do národného parku Chanel Island. Žije tu veľká populácia (viacej ako 2000 druhov živočíchov) mrožov, s ktorými sa môžete potápať alebo šnorchlovať v „džungli“ zvanej „Kelp Forest“. Sú to morské rastliny vyrastajúce z dna oceánu až do výšky 40 metrov.

Santa Barbara Marina.Santa Barbara Marina. (Lubo Repka)Santa Barbara Marina.Santa Barbara Marina. (Lubo Repka)

V prístave sme navštívili námorné múzeum a občerstvili sme sa v miestnej reštaurácii.

Santa Barbara Maritime MuseumSanta Barbara Maritime Museum (Lubo Repka)Exponáty boli venované hľavne histórii prístrojového potápania.Exponáty boli venované hľavne histórii prístrojového potápania. (Lubo Repka)Zaujímavosti zo sveta potápania.Zaujímavosti zo sveta potápania. (Lubo Repka)Santa Barbara Maritime Museum.Santa Barbara Maritime Museum. (Lubo Repka)Santa Barbara Maritime Museum.Santa Barbara Maritime Museum. (Lubo Repka)

Pismo Beach bola pre nás len krátka zastávka. Má len 8 tisíc obyvateľov, ak nerátame turistov. V čase našej návštevy ich však nebolo veľa.

Pismo Beach Pier.Pismo Beach Pier. (Lubo Repka)Pismo Beach.Pismo Beach. (Lubo Repka)Pismo Beach. Škoda, že voda je tu taká studená.Pismo Beach. Škoda, že voda je tu taká studená. (Lubo Repka)

Hearst Castle neďaleko mestečka San Simeon odporúčam, aby ste si pozreli, keď budete mať možnosť. My sme bohužiaľ zmeškali čas vstupu a dovnútra areálu sme sa nedostali. Takže pre nás niekedy na budúce.

Hearst Castle.Hearst Castle. (Lubo Repka)

Kolónia mrožov je niečo, čo sa tiež nedá prehliadnuť na ceste Pacific Highway One v Kalifornii. 

Kolónia mrožov.Kolónia mrožov. (Lubo Repka)Kolónia mrožov.Kolónia mrožov. (Lubo Repka)Kolónia mrožov.Kolónia mrožov. (Lubo Repka)Kolónia mrožov.Kolónia mrožov. (Lubo Repka)

Bixby Creek Bridge v oblasti zvanej Big Sur bol postavený v roku 1932. Má dĺžku 218 metrov a nad riekou dosahuje výšku 85 metrov.

Bixby Creek BridgeBixby Creek Bridge (Lubo Repka)Bixby Creek BridgeBixby Creek Bridge (Lubo Repka)

Po príchode do San Francisca sme už po ceste ďalej nepokračovali, aj keď sa to ešte dá. Stačí prejsť mostom Golden Gate do mesta Sausalito a potom ďalej až do mesta Fort Bragg. Nás čakal prelet do New Yorku, čo bude posledná zastávka pred návratom domov na tejto našej ceste okolo sveta.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?