Plavba na Bahamské ostrovy

Autor: Lubo Repka | 27.9.2016 o 10:01 | (upravené 2.1.2017 o 12:49) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  15411x

Ostrovy Karibiku sú jednou z mojich najobľúbenejších cestovateľských destinácií. Karibské ostrovy akoby tvorili prerušovaný pás zeme oddeľujúci Karibské more od Atlantického oceánu.

Z druhej strany je more lemované Juhoamerickou pevninou a Panamskou šijou spájajúcou Severnú a Južnú Ameriku.

Karibské more je domovom 9% koralových útesov sveta, jeho maximálna hĺbka je 7686 metrov v Kajmanskej priekope, ale ináč nie je hlboké. Karibské more je jedným z najteplejších, jeho teplota sa pohybuje v rozpätí od 24 do 28 stupňov, slanosť je iba 36 PSI. Najväčším problémom Karibského mora sú časté búrky a hurikány.

Veľký Majský bariérový útes sa ťahá od karibského pobrežia Mexika popri pobreží Belize, Guatemaly a Hondurasu, čo je spolu viacej ako tisíc kilometrov. Väčší je už len Veľký bariérový útes pri Austrálii. Žije tu okolo 450 druhov rýb a morských živočíchov od žralokov až po planktón. Okrem toho tu žijú aj morské cicavce ako sú veľryby, delfíny, mrože a pod. Karibské more je domovom niekoľkých druhov korytnačiek ako i mnohých druhov morských vtákov.

More pre Európanov objavil Krištof Kolumbus v roku 1492. Vo svojich prvých popisoch ho ospevoval ako raj na zemi. To prilákalo množstvo dobrodruhov a dobyvateľov, ktorí sem prichádzali najskôr zo Španielska a potom z celej Európy. V 16. a 17. storočí bolo more rajom pirátov, ktorí sa ukrývali na ostrovoch a napádali lode prevážajúce ukorystené zlato, striebro a drahokami. Neskôr si dokonca trúfali prepadávať pobrežné mestá. 

My sme sa na Bahamy vyplavili z Miami a prvým z Bahamských ostrovov, ktoré sme navštívili, bol ostrov Grand Bahama Island. Plavili sme sa loďou spoločnosti Norwegian Cruise Line, ktorá sa volá Norwegian Sky. Postavená bola v roku 1999. Na svoju palubu môže prijať až 2000 hostí s viacej ako 800 zamestnancami lode. Jej celková dĺžka je 252 m, maximálna rýchlosť 23 uzlov (43 km/h, 26 mph).

Plavby výletnými loďami

Norwegian SkyNorwegian Sky (Lubo Repka)

Grand Bahama je najsevernejší a zároveň aj k pobrežiu Floridy najbližší ostrov z veľkých Bahamských ostrovov. Leží len 90 km od pobrežia Floridy.

Naša loď vyplávala v pondelok tesne pred západom slnka o 17.00 hod. z prístavu Port of Miami. Neplavím sa odtiaľto po prvýkrát, ale užívam si to tak, akoby to bolo po prvý raz. 

Port of Miami.Port of Miami. (Lubo Repka)Port of Miami.Port of Miami. (Lubo Repka)Miami z lode pri vyplávaní je vždy očarujúce.Miami z lode pri vyplávaní je vždy očarujúce. (Lubo Repka)Koridorom na otvorené more.Koridorom na otvorené more. (Lubo Repka)

 

Opúšťame Port of Miami.Opúšťame Port of Miami. (Lubo Repka)

Vyplávali sme na večer a ráno už sme sa pri východe slnka pomaličky približovali k ostrovu. Mierili sme do prístavu Freeport. Toto mesto je zároveň hlavným mestom ostrova Grand Bahama.

Grand Bahama Island.Grand Bahama Island. (Lubo Repka)Prístav Freeport na Grand Bahama Island.Prístav Freeport na Grand Bahama Island. (Lubo Repka)Prístav Freeport.Prístav Freeport. (Lubo Repka)Freeport.Freeport. (Lubo Repka)

Z ponúkaných možností sme sa rozhodli ísť na šnorchlovací výlet organizovaný z lode. Autobus nás odviezol do jachtového prístavu Port Lucaya, kde sme nastúpili na náš katamarán s dvoma palubami, ktorý nás vyviezol na miesto našej šnorchlovačky. Bolo to neďaleko.

Prístav, z ktorého sme vyplávali na šnorchlovanie.Prístav, z ktorého sme vyplávali na šnorchlovanie. (Lubo Repka)Smerom na otvorené more z prístavu Port Lucaya.Smerom na otvorené more z prístavu Port Lucaya. (Lubo Repka)

Šnorchlovanie tu bolo nádherné. Lokalita sa nachádzala naozaj len niekoľko minút plavby od pobrežia. Videli sme množstvo rozličných rýb. Jediné, čo mi prekážalo a čo ma aj dosť prekvapilo, bola povinnosť plávať so záchrannou vestou alebo čo to bolo. Bolo to veľmi nepohodlné, preto som si ju aj napriek zákazu z času na čas dal dole a nechal len tak plávať vedľa seba, aby som sa mohol zanoriť a vidieť viacej. Na druhej strane musím uznať, že som ešte nebol na šnorchlovačke, kde by bolo toľko neplavcov a ľudí, ktorým bolo potrebné vysvetliť, ako si treba nasadiť masku a podobné veci. Bolo to ich prvé šnorchlovanie v živote.

Na Bahamách je more plné rýb.Na Bahamách je more plné rýb. (Lubo Repka)Ryby sa trblietali vo vode ako drahokami.Ryby sa trblietali vo vode ako drahokami. (Lubo Repka)Obrovské húfy rýb, to len tak hocikde neuvidíte.Obrovské húfy rýb, to len tak hocikde neuvidíte. (Lubo Repka)Obrovské húfy rýb, to len tak hocikde neuvidíte.Obrovské húfy rýb, to len tak hocikde neuvidíte. (Lubo Repka)Krásna priezračná voda.Krásna priezračná voda. (Lubo Repka)Aj ryby boli na nás zvedavé.Aj ryby boli na nás zvedavé. (Lubo Repka)Pekný pohľad, nie?Pekný pohľad, nie? (Lubo Repka)Ďalší z obrázkov, pri ktorých som musel porušiť miestne pravidlá pre neplavcov.Ďalší z obrázkov, pri ktorých som musel porušiť miestne pravidlá pre neplavcov. (Lubo Repka)

Ľudia žijúci na Bahamách sú veľmi pobožní. Iba na ostrove Grand Bahama je viacej ako 300 oficiálne uznaných kostolov rozličného vierovyznania. Celkový počet obyvateľov ostrova je 52 tisíc, takže na jeden kostol pripadá asi 100 aktívnych farníkov.

Najali sme taxík, aby sme si pozreli mesto a priľahlé okolie ostrova. Naším sprievodcom a šoférom v jednej osobe bola Lakysa. Tu na ostrove sa narodila a prežila celý svoj život.

Kostol našej sprievodkyne.Kostol našej sprievodkyne. (Lubo Repka)

Mali sme možnosť vidieť aj kostol, v ktorom Lakysa spieva prvý hlas. Viem si živo predstaviť ako sa ľudia stretávajú, pomáhajú si navzájom s každodennými problémami a spoločne si zatancujú a zaspievajú v tomto kostole.

Naša sprievodkyňa Lakysa vo svojom Naša sprievodkyňa Lakysa vo svojom "domovskom" kostole. (Lubo Repka)

Najdôležitejším kostolom na ostrove je Katedrála sv. Jána - the St. John’s Jubilee Cathedral. Katedrála bola zatvorená, ale naša sprievodkyňa Lakysa to nejako zariadila a otvorili iba pre nás. Je to baptistický kostol. Vo vnútri môžete vidieť dve sady bicích. Istotne tu prebiehajú emotívne slávnosti. Raz by som sa takejto udalosti chcel zúčastniť a zaspievať a zatancovať si spoločne s miestnou náboženskou komunitou. A to nie som veriaci.

The St. John’s Jubilee CathedralThe St. John’s Jubilee Cathedral (Lubo Repka)The St. John’s Jubilee CathedralThe St. John’s Jubilee Cathedral (Lubo Repka)The St. John’s Jubilee CathedralThe St. John’s Jubilee Cathedral (Lubo Repka)V St. John’s Jubilee CathedralV St. John’s Jubilee Cathedral (Lubo Repka)

Ostrov Grand Bahama opúšťame pri západe slnka.

Večer sa na lodi rozprúdila zábava, všetky reštaurácie boli plné, tanečné parkety vyťažené.

Norwegian Cruise Line je americká spoločnosť so sídlom v okrese Miami-Dade County, Florida USA. Svoju činnosť začala v roku 1966 pod menom Norwegian Caribbean Line.

Zakladateľmi spoločnosti boli Nór Knut Kloster a podnikateľ izraelského pôvodu Ted Arison (narodený v 1924 ako Theodore Arisohn v Tel Avive, na vtedajšom území Palestíny pod britským mandátom). Spoločnosť založili iba s jednou loďou menom Sunward, ktorú prevádzkovali na trase medzi anglickým Southamptonom a Gibraltarom. Už po prvej sezóne Arison spoločnosť opustil, aby založil svoju vlastnú, ktorú nazval Carnival Cruises Lines. Kloster ale tiež nelenil a kúpil ďalšiu loď Starboard, aby mohol poskytovať prepravné služby v Karibiku. Kloster bol pionierom v mnohých oblastiach poskytovania služieb pre cestujúcich na výletných lodiach. Jeho spoločnosť bola prvou, ktorá poskytovala tzv. “free style cruising concept”, čo znamená plavby bez pevne stanoveného sedenia počas večere, nepožadoval formálne oblečenie a pod.

Prázdna paluba pred raňajkami.Prázdna paluba pred raňajkami. (Lubo Repka)

V súčasnosti vlastní Norwegian Cruise Line 15 lodí poskytujúcich služby po celom svete.

Pohľad na jeden z bazénov. Ešte je prázdny.Pohľad na jeden z bazénov. Ešte je prázdny. (Lubo Repka)Na palube sa môžete vyžiť aj športovo. Po obvode lode sa dá behať, v sieťou ohradenom priestore sa hráva basketbal.Na palube sa môžete vyžiť aj športovo. Po obvode lode sa dá behať, v sieťou ohradenom priestore sa hráva basketbal. (Lubo Repka)

Naša plavba pokračuje smerom na ostrov Provident do hlavného mesta Nassau.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?