Willemstad na ostrove Curaçao

Autor: Lubo Repka | 11.10.2016 o 9:07 | (upravené 12.12.2016 o 16:15) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1567x

Curaçao je druhým z holandských ostrovov, ktoré navštívime. Patrí do súostrovia Malé Antily a je súčasťou Záveterných ostrovov rovnako ako Aruba. Má niečo vyše 150 tisíc obyvateľov. 

Jeho hlavné mesto sa volá Willemstad. Žije tu viacej ako 90% všetkých obyvateľov Curaçaa. Ostrov má podobnú históriu ako Aruba. Tiež ho pre Európanov objavili Alonso de Ojeda a Amerigo Vespucci na svojej plavbe v roku 1499. Aj tu žili už po stáročia pred ich príchodom indiáni Caquetío. A aj tento ostrov začali osídľovať Holanďania rýchlo po tom, ako sa aj doma oslobodili od španielskej nadvlády.

Za svitania na dohľad ostrova Curaçao. Navigátori v kapitánskom mostíku sú pripravení na pristátie.Za svitania na dohľad ostrova Curaçao. Navigátori v kapitánskom mostíku sú pripravení na pristátie. (Lubo Repka)

Willemstad založila holandská Západoindická spoločnosť, ktorá z neho urobila hlavné prekladisko obchodu s otrokmi dovážanými z Afriky. Mesto na obchode s otrokmi zbohatlo, preto tu teraz môžeme obdivovať historické budovy, aké v Karibiku nemajú obdobu.

Pristávací manéver nebude zložitý.Pristávací manéver nebude zložitý. (Lubo Repka)

Paradoxne, ostrov sa stal v 18. a 19. storočí baštou slobody. Bojovníci za slobodu Venezuely a Kolumbie sem posielali svoje deti na výchovu a tu sa preskupovali ich sily, keď boli Španielmi vyhnaní z juhoamerických kolónií kvôli rebélii. Aj samotný Simón Bolívar našiel na tomto ostrove útočisko, keď sa mu dočasne nedarilo v boji proti Španielom.

Mesto Willemstad.  Pohľad z paluby pristávajúcej výletnej lode Celebrity Eclipse smerom na záliv Santa Anna.Mesto Willemstad. Pohľad z paluby pristávajúcej výletnej lode Celebrity Eclipse smerom na záliv Santa Anna. (Lubo Repka)Mesto Willemstad.  Pohľad na prístavné mólo.Mesto Willemstad. Pohľad na prístavné mólo. (Lubo Repka)

Keď v roku 1863 Holanďania zakázali otroctvo, mnoho ľudí odišlo a hľadali si prácu na Kube alebo Hispaniole. Ostrov znovu nadobudol svoju prosperitu až na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s objavením ropy a budovaním ropného priemyslu. V roku 1907 vznikla spoločnosť Shell (zlúčením holandskej Royal Dutch Petroleum Company a britskej „Shell“ Transport and Trading Company Ltd) a tá potrebovala veľa nových zamestnancov.

Naša loď Celebrity Eclipse v prístave.Naša loď Celebrity Eclipse v prístave. (Lubo Repka)

Nový prístav Mega Pier, pri ktorom sme zakotvili, sa nachádza vo štvrti Otrobanda, na pravom brehu zálivu Santa Anna (Sint Annabaai) a so štvrťou Punda ho spája pontónový most kráľovnej Emmy (Koningin Emmabrug). Keď je to potrebné, most sa otvorí, aby umožnil lodiam vyplávať na more a to tým spôsobom, že sa otočí na pontónoch o 90 stupňov smerom k Punda. Celý proces trvá len niekoľko minút. Most bol postavený v roku 1888 a kompletne rekonštruovaný bol v roku 1939. Má dĺžku 167 metrov a šírku necelých 10 metrov. V súčasnosti je určený len pre peších.

Pontónový most kráľovnej Emmy.Pontónový most kráľovnej Emmy. (Lubo Repka)

Ako prvá bola založená štvrť Punda postavená v roku 1634, keď Holanďania vytlačili z ostrova Španielov. Bol to vlastne prvý oporný bod Holanďanov na ostrove. Otrobanda bola založená v roku 1707, je to teda novšia časť mesta. V reči papiamento sa pôvodne volala otro banda, čo znamenalo druhá strana.

Karibské krásky na moste kráľovnej Emmy.Karibské krásky na moste kráľovnej Emmy. (Lubo Repka)

Pevným mostom, ktorý sa klenie nad zálivom je most kráľovnej Juliány postavený v roku 1974. Nad hladinou sa čnie vo výške 56,4 metra.

Most kráľovnej Juliány.Most kráľovnej Juliány. (Lubo Repka)Na pontónovom moste kráľovnej Emmy.Na pontónovom moste kráľovnej Emmy. (Lubo Repka)Pohľad z mostu na Punda.Pohľad z mostu na Punda. (Lubo Repka)

Pevnosť Fort Amsterdam bola vybudovaná v roku 1634 holandskou Západoindickou spoločnosťou a slúžila jej ako hlavné sídlo. V súčasnosti je sídlom guvernéra. Legenda hovorí, že v roku 1804 vystrelil na pevnosť britský kapitán William Bligh. Delová guľa, ktorá stále trčí v juhozápadnom múre kostola pevnosti však určite nebola vypálená z lode Bounty, pretože tá v roku 1804 už dávno neexistovala. Loď stratil kapitán Bligh v roku 1789, keď sa uprostred Pacifiku vzbúrili jeho námorníci a pod velením Fletchera Christiana sa potom usadili na ostrove Pitcairn. Literárne a filmové dejiny urobili z Christiana a vzbúrencov hrdinov a ako despota bol vykreslený kapitán Bligh. V skutočnosti to bolo presne naopak, hrdinom bol Bligh. Nielenže po vysadení na malý čln bezpečne dopravil svojich námorníkov niekoľko tisíc kilometrov len za pomoci kompasu až do Batávie, ale svoju odbornú zdatnosť a nezlomnú energiu preukázal pri druhom pokuse o dovoz chlebovníka z Tahiti do Karibiku ako aj v bojoch pod vedením admirála Nelsona pri pobreží Dánska v roku 1801. Mimochodom plody chlebovníka sú doteraz veľmi populárne hlavne v Portoriku, aj keď v dobe, keď ho sem priviezol Bligh vraj nikomu nechutili.

Pevnosť Fort Amsterdam.Pevnosť Fort Amsterdam. (Lubo Repka)Legendárna delová guľa v múre pevnosti.Legendárna delová guľa v múre pevnosti. (Lubo Repka)Pevnosť Fort Amsterdam.Pevnosť Fort Amsterdam. (Lubo Repka)

V časti Punda sa nachádza aj 350 ročná budova židovskej synagógy Mikve Israel-Emanuel. Je najstaršou zachovanou synagógou na americkom kontinente. Jej súčasná podoba sa datuje do roku 1730.

Synagóga Mikve Israel-Emanuel.Synagóga Mikve Israel-Emanuel. (Lubo Repka)Hlavný kostol mesta.Hlavný kostol mesta. (Lubo Repka)Keď sme ho obišli, prekvapene sme obdivovali jeho netradičnú zadnú stranu.Keď sme ho obišli, prekvapene sme obdivovali jeho netradičnú zadnú stranu. (Lubo Repka)Túlame sa uličkami mesta. Túlame sa uličkami mesta. (Lubo Repka)Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru.Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru. (Lubo Repka)Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru.Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru. (Lubo Repka)Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru.Na potulkách po meste obdivujeme koloniálnu architektúru. (Lubo Repka)Toto som si nemohol nechať ujsť. TMF Curaçao.Toto som si nemohol nechať ujsť. TMF Curaçao. (Lubo Repka)Príjemné reštaurácie na brehu zátoky.Príjemné reštaurácie na brehu zátoky. (Lubo Repka)Toto je Punda.Toto je Punda. (Lubo Repka)

Zdvíhacím mostom Leonard B. Smith Bridge sa dostanete k námornému múzeu. Zatvorené.

Most otvorený - múzeum zatvorené.Most otvorený - múzeum zatvorené. (Lubo Repka)Námorné múzeum môžeme obdivovať iba zvonku.Námorné múzeum môžeme obdivovať iba zvonku. (Lubo Repka)Trh s domácimi produktami bol hneď neďaleko.Trh s domácimi produktami bol hneď neďaleko. (Lubo Repka)Pestrá ponuka lokálneho trhu.Pestrá ponuka lokálneho trhu. (Lubo Repka)Samozrejme nechýbali ani čerstvé ryby.Samozrejme nechýbali ani čerstvé ryby. (Lubo Repka)

Na druhú stranu sa dá dostať aj bielo-modrou kompou a to úplne zadarmo. Vystúpite priamo pri reštaurácii Guvernér. Ďalej môžete pokračovať úzkymi uličkami až k múzeu Kura Hulanda, venovanému dejinám obchodu s otrokmi. Zatvorené.

Reštaurácia Guvernér.Reštaurácia Guvernér. (Lubo Repka)Most kráľovnej Emmy je otvorený, lode môžu vyplávať na more.Most kráľovnej Emmy je otvorený, lode môžu vyplávať na more. (Lubo Repka)Most kráľovnej Emmy je otvorený, lode môžu vyplávať na more.Most kráľovnej Emmy je otvorený, lode môžu vyplávať na more. (Lubo Repka)Kedysi vážna hrozba dnes už len turistická atrakcia.Kedysi vážna hrozba dnes už len turistická atrakcia. (Lubo Repka)Pohľad na Otrobanda a našu loď v prístave.Pohľad na Otrobanda a našu loď v prístave. (Lubo Repka)Múzeum otrokárstva Kura Hulanda bolo zatvorené. Škoda.Múzeum otrokárstva Kura Hulanda bolo zatvorené. Škoda. (Lubo Repka)

Ekonomika ostrova je založená na turistike, ale nie je to len turistika, čo prispieva k nadpriemernému blahobytu obyvateľov Curaçaa. Sú to hlavne finančné služby bankových domov z celého sveta, ktoré tu majú svoje zastúpenie. Aj tento typ podnikania ale vykazuje určitú stagnáciu v dôsledku zostreného boja proti praniu špinavých peňazí. Možno že ďalším zdrojom prosperity ostrova budú kozmické lety a vesmírna turistika. Na ostrove sa totiž v čase našej návštevy uvažovalo o vybudovaní kozmodromu pre raketoplány spoločnosti XCOR Lynx. 

Plein Café Wilhelmina sa nachádza hneď oproti nápisu Curaçao. Dali sme si tam kávu. Plein Café Wilhelmina sa nachádza hneď oproti nápisu Curaçao. Dali sme si tam kávu. (Lubo Repka)Nápis, pri ktorom chce mať fotku každý návštevník.Nápis, pri ktorom chce mať fotku každý návštevník. (Lubo Repka)

Lokálna kuchyňa je veľmi kreolská, volá sa Krioyo a vyslovuje sa ako španielske slovo „criollo“. Je to zmes karibskej a latinskoamerickej kuchyne, používa sa veľa korenín a byliniek. Obľúbené jedlá sú stobá (dusené hovädzie alebo kozľacie mäso s papájou), guiambo polievka s morskými plodmi a okrou, kadushi, čo je zasa kaktusová polievka, kukuričné cestoviny funchi a podobne.

Guiambo polievka.Guiambo polievka. (Lubo Repka)Morské plody na lokálny spôsob.Morské plody na lokálny spôsob. (Lubo Repka)Hranolky z batatov.Hranolky z batatov. (Lubo Repka)Od roku 2013 má Curaçao vlastné pivo Brion, ktoré sa ale vyrába v Barbadose špeciálne len pre Curaçao. Ináč tu vládne Heineken.Od roku 2013 má Curaçao vlastné pivo Brion, ktoré sa ale vyrába v Barbadose špeciálne len pre Curaçao. Ináč tu vládne Heineken. (Lubo Repka)

Likér známy pod menom Curaçao bol samozrejme vynájdený tu na ostrove, keď miestni experimentovali s nápojmi na báze lokálneho citrusového plodu iaraha. My sme si ho vychutnali ako bodku za našou návštevou Willemstadu v jednej z reštaurácií Rif Fort Village centra.

Otrobanda.Otrobanda. (Lubo Repka)

Najslávnejší miestny spisovateľ sa volal Silvio Alberto (Tip) Marugg. Napísal tri romány v štýle magického realizmu. Najslávnejšia speváčka sa volá Izaline Calister. Jej spev je ovplyvnený afro-karibským calipsom a jazzom. Spieva v jazyku papiamento.

Tento Tento "umelec" bavil turistov vracajúcich sa na loď tým, že zahral pesničku akejkoľvek národnosti, hoci aj tancuj tancuj vykrúcaj, ale v rytme reggae. (Lubo Repka)Socha admirála Pedra Luisa Brióna, ktorý sa narodil a aj zomrel na ostrove Curaçao. Bojoval po boku Simóna Bolívara za oslobodenie Venezuely spod koloniálneho útlaku Španielska. Zomrel mladý vo veku 39 rokov na tuberkulózu. Na svoj rodný ostrov sa vrátil iba deň pred svojou smrťou.Socha admirála Pedra Luisa Brióna, ktorý sa narodil a aj zomrel na ostrove Curaçao. Bojoval po boku Simóna Bolívara za oslobodenie Venezuely spod koloniálneho útlaku Španielska. Zomrel mladý vo veku 39 rokov na tuberkulózu. Na svoj rodný ostrov sa vrátil iba deň pred svojou smrťou. (Lubo Repka)Dovidenia Curaçao, určite sa sem vrátime.Dovidenia Curaçao, určite sa sem vrátime. (Lubo Repka)

V čase našej návštevy ostrova sme mali šťastie aj smolu zároveň. Šťastie preto, že sme sem prišli 25.12.2015, teda na Vianoce a smolou bolo, že všetky múzeá boli kvôli sviatkom zatvorené. Túto návštevu sme si vychutnali ako nejakú ochutnávku, určite sa sem ešte niekedy vrátime.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?