Plavba Panamským kanálom časť 11. Mexiko a Cabo San Lucas.

Autor: Lubo Repka | 13.3.2017 o 12:20 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1372x

Cabo San Lucas sa nachádza na južnom cípe Kalifornského polostrova a od mesta Mazatlán ho oddeľuje Kalifornský záliv. Pre našu loď to predstavovalo vzdialenosť len 195 námorných míľ.

Kalifornský záliv je „zarezaný“ do mexickej pevniny v dĺžke 1 126 kilometrov a vytvára tým pobrežie v dĺžke 4 tisíc kilometrov, do ktorého sa vlievajú rieky Colorado, Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora a Yaqui.

V zálive je nesmierne bohatý morský život, najmä morských cicavcov, medzi ktorými vynikajú veľryby. Kvôli nim sem prichádza každoročne v zimnom období veľké množstvo turistov.

Na dnes sme si naplánovali plavbu zameranú na pozorovanie veľrýb.

Úplne najjužnejší cíp Kalifornského polostrova tvorí El Arco de Cabo San Lucas v mieste, kde sa stretáva Tichý oceán s vodami Kalifornského zálivu. Sem si to zamieril náš katamarán. Na palube bolo veselo, nebola preplnená a každý si našiel pohodlné miesto. Už od začiatku plavby miešali niekoľko variánt margarít, tak sme posrkávali a nedočkavo sledovali obzor, či už konečne neuvidíme nejakú veľrybu.

Plavby výletnými loďami

Vyberte si z ponuky plavieb po Karibiku, alebo plavieb po Stredomorí.

Netrvalo dlho a loď spomalila, aby sme si vychutnali pohľad na prírodný oblúk El Arco de Cabo San Lucas. Niekedy dostáva aj prívlastok oblúk na konci sveta, pretože tvorí koniec Kalifornského polostrova a keď si predstavíte priamku, ktorá by bola predĺžením línie polostrovnej pevniny, tak už nenarazíte na inú pevnú zem až po južný pól. Pri základni skaly sa nachádza romantická Lover’s Beach (milenecká pláž). Plávanie na pacifickej strane tejto pláže sa ale neodporúča, sú tu silné prúdy, s ktorými prehrá aj ten najlepší milenec, pardon chcel som povedať plavec.

Veľryby sme už mali šťastie pozorovať v Puerto Vallarta, ale tajne som dúfal, že sa nám to pošťastí aspoň zopakovať, ak to nebude ešte krajšie. Lepšia lokalita na pozorovanie veľrýb na svete snáď ani neexistuje. Okrem vráskavcov (humpback whale) sa tu dajú pozorovať aj vráskavec sivý (gray whale), kosatky (killer whale) a dokonca aj najväčšia žijúca veľryba vráskavec obrovský (blue whale). Pod morskou hladinou je možné pozorovať manty obrovské (manta ray), korytnačky, marlíny...

Vzhľadom na to, že píšem o veľrybách som si musel aj kadečo o nich preštudovať a zaujal ma nový film z roku 2016 inšpirovaný príbehom Bielej veľryby (Moby Dick), ktorý napísal Herman Melville. Najslávnejšou filmovou verziou bola tá z roku 1956 s Gregory Peckom. Táto nová verzia má aj nový príbeh. Je o tom, ako sa k tejto téme dostal spisovateľ Melville. Film sa v origináli volá „In the Heart of the Sea“. 

Ja som sa tiež pokúsil o video. Môžete si ho pozrieť nižšie. S výsledkom nie som veľmi spokojný, ale vážim si aj to, čo sa mi za daných podmienok podarilo vzhľadom na to, že som v mladosti ani nesníval o tom, že veľryby uvidím na vlastné oči a to priamo v ich vodách, vo vodách Tichého oceánu.

Po skončení výletu za veľrybami sme si ešte našli čas na nákup suvenírov (samozrejme z dreva vyrobená veľryba) a nemohli sme vynechať ani tradičnú ochutnávku miestneho piva. 

Cabo San Lucas bola naša posledná zastávka na tejto plavbe. Večer vyplávame smerom do Los Angeles a bude nám to trvať ešte celý jeden deň, kým sa tam dostaneme. Naša plavba v Los Angeles končí, ale ešte sa musíme vrátiť tam, odkiaľ sme vyšli, do Miami. Keďže LA sme už niekoľkokrát navštívili, rozhodli sme sa cestou do Miami zastaviť v meste New Orleans a dôkladne si ho pozrieť. 

Rekapitulácia:

Miami Florida – Cartagena Kolumbia 1135 Nm

Cartagena – Panamský kanál – Puntarenas Kostarika 822 Nm

Puntarenas – Corinto Nikaragua 283 Nm

Corinto – Puerto Quetzal Guatemala 234 Nm

Puerto Quetzal – Chiapas Mexiko 136 Nm

Chiapas – Huatulco 226 Nm

Huatulco – Puerto Vallarta 714 Nm

Puerto Vallarta – Mazatlán 199 Nm

Mazatlán – Cabo San Lucas 195 Nm

Cabo San Lucas – Los Angeles Kalifornia 823 Nm

Celkove naša loď Norwegian Jewel prekonala vzdialenosť 4 767 námorných míľ, čo je 8 828 kilometrov.

Na plavbu sme vyrazili 20.1.2017 a do Los Angeles sme dorazili 5.2.2017. 

 

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?