Plavba deltou rieky Paraná a návšteva argentínskej farmy

Autor: Lubo Repka | 26.7.2017 o 20:36 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1234x

Rieka Paraná je druhou najväčšou juhoamerickou riekou po Amazonke. Je to asi jediná rieka na svete, ktorá začína aj končí zase v rieke.

Jej začiatkom je sútok riek Rio Grande a Paranaíba v Brazílii a koncom taktiež rieka Rio de la Plata, ktorú vytvára sútokom s riekou Uruguaj.

Rio Grande má dĺžku 1 090 kilometrov a Rio Paranaíba má dĺžku 1 070 kilometrov. Od sútoku týchto dvoch riek sa už spoločný tok nazýva Paraná a tá tečie smerom na juh až do svojho ústia celkovo 4 880 kilometrov. Na konci svojej cesty vytvára rozvetvenú deltu v rozlohe 14 000 kilometrov štvorcových. Delta je obľúbenou rekreačnou zónou obyvateľov Buenos Aires.

Cestou do mesta Tigre sme sa krátko zastavili v malom, malebnom mestečku San Isidro na pobreží Río de la Plata, aby sme si pozreli miestnu katedrálu. Katedrála svätého Izidora (San Isidro Catedral) bola postavená v roku 1898 v neogotickom štýle. Veža dosahuje výšku 68 metrov.

Našu plavbu katamaránom po delte sme začali v mestečku Tigre na rieke Tigre. Odtiaľ sme pokračovali hore prúdom po rieke Luján, potom Carapachay, Arroyo Angostura a naspäť po Arroyo Espera Grande a Rio Sarmiento a Arroyo Fulminante do rieky Tigre. Tento okruh trval asi dve hodiny. Všetky „rieky“ majú svoje názvy, ale sú to iba ramená rieky Paraná.

Rozvetvená rieka vytvára množstvo malých a väčších ostrovov na ktorých sú postavené rekreačné domčeky a niekedy aj veľmi luxusné domy.

 

Argentína je z pohľadu prírodných podmienok veľmi zaujímavá krajina. Zo severu na juh sa rozťahuje v dĺžke takmer 4 tisíc kilometrov, do šírky miestami presahuje tisíc kilometrov a rozlohu má 2 780 tisíc štvorcových kilometrov. Na západe je ohraničená vysokým pohorím Andy s najvyššou horou Ameriky (Aconcagua 6 962 metrov), na severe sú stepy, savany a lesy (Gran Chaco), na juhu Patagónia a Ohňová zem, na východe Atlantický oceán s dĺžkou pobrežia okolo 5 tisíc kilometrov a v strede sa rozprestiera pampa. Argentínska pampa je rovinatá, miestami mierne zvlnená a močaristá krajina so suchým, subtropickým podnebím. A je samá tráva. A na tejto tráve sa pasie dobytok v miliónových množstvách. A tomu všetkému vládne El Gaucho, pastier dobytka, jazdec a jeho kôň. Žijú na veľkým farmách, ktoré sa tu volajú Estancia a na jednu takúto „estanciu“ sme si urobili celodňový výlet. A nabudúce, keď sem prídem, pôjdem aspoň na týždeň.

 

 Estancia Santa Anna je od Buenos Aires vzdialená len niečo vyše hodiny jazdy autobusom. Je to asi bežná farma, ktorá si privyrába turistickým ruchom, ale ináč si žije svoj život ako každá iná farma v Argentíne. Kvôli turistom je tu vždy jeden gaučo, ktorý hovorí po anglicky, vie tancovať a zabávať turistov rôznymi historkami. Svojim šarmom si vás okamžite získa a pozor na manželky, tie sú schopné sa do tohoto divocha okamžite zaľúbiť. Je totiž vašim pravým opakom. Vie jazdiť na koni, hádzať lasom, piecť mäso, je vyšportovaný, odvážny, drzý a má fúzy, klobúk, široký opasok a koňa, ktorému sa nevyrovná žiadny mercedes.

Na záver sa musím priznať, že som skôr mestský typ a uprednostňujem kaviarenskú turistiku, ale pampa ma dostala. Gaučovia, závidím vám ten život.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

KULTÚRA

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.


Už ste čítali?