Na streche Dubaja – Burj Khalifa

Autor: Lubo Repka | 17.12.2017 o 18:03 | Karma článku: 8,17 | Prečítané:  2924x

Konštrukcia budovy bola zahájená 6. januára 2004 a hrubá stavba bola ukončená 1. októbra 2009. Do prevádzky bola uvedená 4. januára 2010.

Postavená bola juhokórejskou spoločnosťou Samsung C&T, ktorá stavala aj Petronas Tower v Kuala Lumpur a Taipei 101 na Taiwane v Čínskej republike. Hlavným architektom bol Adrian Smith zo spoločnosti Skidmore, Owings & Merrill, ktorá zase pre zmenu bola tvorcom dizajnu aj pri budovách Willis Tower v Chicagu a One World Trade Center v New Yorku.

Má betónovú konštrukciu, na ktorú bolo potrebných 45 000 metrov kubických betónu, čo pre vašu predstavu reklamní mágovia prepočítali asi na váhu zodpovedajúcu sto tisícom slonov. Neviem, či afrických alebo indických, ale to je asi jedno. Okrem toho tam samozrejme použili aj železo, vraj celková váha budovy, ktorú musí naša zem niesť v tomto bode je 450 000 ton. My, deti matky Zeme, sme ako všetky ostatné deti, mama proste vydrží všetko. Aspoň tak sa to nám ako deťom zdá. Až keď máme svoje deti pochopíme, že aj mama má svoje limity. Kedy to pochopia ľudia?

Budova ako celok meria 828 metrov, z čoho oceľová veža meria 244 metrov a samotná budova bez veže má výšku 585 metrov. Na vrchole veže sa nachádza anténa, ktorá má 1,8 metra a tak oficiálna výška celej stavby je 829,8 metra.

Pohyb po budove zhora nadol alebo opačne zabezpečuje 57 výťahov a 8 eskalátorov. Najrýchlejší výťah sa pohybuje rýchlosťou 10 m/s. Rekord stále drží taiwanský mrakodrap Taipei 101, výťah sa tu pohybuje rýchlosťou 16,83 m/s.

Lístky na obhliadku budovy sme si kúpili 3 mesiace vopred cez internet.

Stačí vám ich elektronická verzia v mobile, tú si pri vstupe vymeníte za tlačené lístky na recepcii budovy. Výhodou je, že nečakáte v rade a máte určený presný čas, kedy do budovy vstúpite. V cene je aj návšteva vyhliadky zo 124. a 125. poschodia. Na 125. poschodí pozeráte cez okná, ale na 124. sa nachádza otvorená vyhliadková plošina vo výške 452 metrov. Donedávna to bola najvyššie položená otvorená vyhliadková plošina, ale v júni roku 2016 ju prekonala vyhliadka z budovy Shanghai Tower, ktorá sa nachádza vo výške 561 metrov.

Najprv sa ale vyveziete na 148. poschodie, odkiaľ som urobil nasledujúce fotky.

Budova sa pôvodne mala volať Burj Dubai, ale v dôsledku krízy v rokoch 2007 až 2010 sa hlavný mecenáš 13. panovník a neobmedzený vládca Dubaja šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum dostal do dlhov a pomohol mu bratranec, šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan vládnuci v Abu Dabi. Požičal mu niekoľko desiatok miliárd dolárov a tak sa budova volá na jeho počesť Burj Khalifa. Vraj to bola jedna z hlavných podmienok jeho pomoci.

Čaro prehliadky budovy je umocnené tým, že je súčasťou obrovského komplexu zahŕňajúceho 9 hotelov, 19 rezidenčných budov, park, umelé jazero a najväčšie obchodné centrum na svete Dubai Mall. To všetko na rozlohe 2 kilometrov štvorcových.

Už len samotný obchodný dom je zážitok. Nájdete tu všetky významné svetové obchodné značky či už odevov, obuvi, kozmetiky alebo elektroniky. A všetky ponúkajú tovar najvyššej kvality z najnovšej ponuky. Výber je naozaj široký, v tom Dubai Mall minimálne drží latku na vysokej úrovni. Čo sa týka cien neviem posúdiť, až toľko času sme prehliadke obchodov a nákupom nevenovali.

Toto všetko vybudovala nenápadná spoločnosť menom Emaar, ktorej názov môžete čítať na takmer všetkých výškových budovách v Dubaji. Kto za touto spoločnosťou stojí? Je to verejne obchodovateľná spoločnosť zalistovaná na Dubajskej finančnej burze. Na jej stránke sa dozviete, že bola založená v roku 2007, ale o vlastníkoch spoločnosti a jej pozadí sa veľa nedozviete. Založil ju Mohamed Ali Rashed Alabbar, vysmiaty emirátsky multimiliardár. Je osobným priateľom a poradcom samotného vládcu šejka Mohammeda bin Rashida. Jedna vec je mi tu záhadou a možno vás to prekvapí. Prečo si šejk píše meno Mohammed s dvomi „m“ ten druhý len s jedným?

Ale keď sme už pri záhadách, pozrime sa do histórie Dubaja. Najlepším miestom na jej skúmanie je pevnosť Al Fahidi, kde sa nachádza múzeum.

Ľudské osídlenie Dubaja siaha ďaleko do minulosti. Už 7000 rokov pred Kristom toto územie obývali nomádi a s úsmevom sa dá povedať, že tak tomu bolo až do roku 1966, kedy tu objavili ropu.

Pre súčasnosť najvýznamnejším zlomom sa stalo presídlenie dynastie rodu Al Abu Falasa do tejto oblasti začiatkom 19. storočia. Stalo sa tak v roku 1833. Po smrti jej vodcu v roku 1836 bola nahradená dynastiou Al Maktoum, vedenou šejkom Maktoum bin Butti, zakladateľom doteraz vládnucej rodiny.

V roku 1958 sa stal vládnucim šejkom Rashid bin Saeed Al Maktoum. Ten objavil čaro ropy. Jeho nasledovníkom bol Maktoum bin Rashid Al Maktoum. On bol strojcom celej modernizácie Dubaja. Zomrel na infarkt v roku 2006 v paláci Versace na Gold Cost, Queenslad v Austrálii. Moci sa potom ujal jeho brat Mohammed, ktorý vládne v súčasnosti. Treba uznať, že za vlády týchto troch šejkov sa Dubaj dostal z úrovne nomádov na najvyšší stupeň civilizácie, vzdelanosti a blahobytu občanov. Je to obdivuhodné a vzdávam tomuto ich počinu česť. Keď sme my v roku 1989 štrngali kľúčmi na slovenských námestiach, sľubovali sme si, že za pár rokov dohoníme Rakúsko a budeme sa mať tak dobre ako oni. Nám sa to nepodarilo, aj keď pokrok sme urobili tiež úžasný. Myslím si, že to nie je všetko len o peniazoch, je v tom niečo viacej. Čo to asi je?

Z múzea je to len kúsok na Starý trh. Old Souq of Dubai predstavuje ten tradičný arabský svet, pripomínajúci rozprávky z Tisíc a jednej noci. Obchodíky preplnené tovarom od výmyslu sveta, oči sa nevedia zastaviť a keď sa zastavia, spadnete do osídiel predavača, ktorý vás nepustí, kým si niečo nekúpite.

Dubaj rozdeľuje (alebo spája?) Dubai Creek - Dubajský kanál alebo rieka, ako chcete. Keď sa preveziete na jeho druhú stranu, ocitnete sa v časti Deira. Čo vás tu čaká? Nuž opäť trh so všetkým možným aj nemožným, ale aj trh so zlatom a zlatníckymi výrobkami.

Deira City of Gold je trh, na ktorom vás obchodníci vôbec neobťažujú. Neunúvajú sa, pretože to množstvo turistov, ktorí sa sem chodia iba pozrieť, prípadne odfotografovať je neporovnateľne väčšie, ako je tých, ktorí si tu aj niečo kúpia.

A teraz si to všetko otočte, prečítajte od konca po začiatok a tak to v skutočnosti všetko bolo, lebo našu prehliadku sme začali návštevou Deiry, potom sme sa preplavili cez Dubai Creek a pozreli si Starý trh a pevnosť Al Fahid a zo stanice Alfhydy sme sa previezli metrom až do stanice Burj Khalifa/Dubai Mall. Odtiaľ pohyblivými schodmi do Dubai Shopping Mall a na záver sme mali prehliadku Burj Khalifa. Veď v Dubaji je zlato až na prvom mieste.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?