Marina Bay v Singapure

Autor: Lubo Repka | 11.3.2018 o 9:34 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  2391x

Ak by malo ktorékoľvek mesto na svete ambíciu vybudovať svoje nové centrum, tak by si malo vybrať za vzor Singapur a jeho developerský projekt Marina Bay.

Marina Bay je 3,5 kilometrová pobrežná promenáda okolo zálivu tvoreného riekou Singapur tesne pred jej sútokom s riekou Kallang a ich spoločným vyústením do Malackej úžiny v Indickom oceáne. V roku 1974 bol vytvorený špeciálny inštitút Úrad pre obnovu mesta Singapur, ktorý si stanovil cieľ vybudovať nové centrum mesta. Plán počítal s vytvorením prostredia, umožňujúceho skĺbiť obchod, rezidenciu, hotely a zábavu do jedného vzájomne prepleteného celku, ktorý by bol zaujímavý pre investorov. Prvá verzia vznikla v roku 1983 a celý projekt bol verejnosti predstavený v roku 1988.

Projekt riešil celú oblasť do posledného detailu tak komplexne, že okrem už uvedených funkcií, ktoré postupne ukážem aj na fotkách, počítal aj s vytvorením nového rezervoáru pitnej vody a dopravy v meste. V mieste vyústenia obidvoch riek do oceánu bola vytvorená umelá bariéra Marina Barrage, ktorá zabraňuje veľmi dômyselným spôsobom prieniku slanej oceánskej vody do zálivu a tým sa podarilo celý záliv odsoliť a vytvoriť rezervoár pitnej vody, ktorý teraz zabezpečuje 10% celkovej spotreby pitnej vody celého mesta, resp. štátu.

Pre potreby riešenia dopravy boli vytvorené dva univerzálne tunely, v ktorých boli umiestnené elektrické a telekomunikačné káble, vodné potrubia a kanalizácia a samozrejme rýchlostná cesta pre motorové vozidlá. Okrem toho bol vybudovaný most Helix, určený len pre chodcov, takže teraz sa môžete okolo zálivu prechádzať dookola po trase dlhej 3,5 kilometra, pričom cestou máte možnosti ďalej rozširovať svoje prechádzky po okolitých parkoch a súvisiacich promenádach a atrakciách.

A konečne sme pri atrakciách. Kde začať? Kde inde ako v hoteli Marina Bay Sands.

Rezort ponúka nielen ubytovanie (2 561 izieb), ale aj kasíno, obchody, dve divadlá, múzeum a množstvo výnimočných reštaurácií. Do prevádzky bol uvedený v roku 2010. Náklady na jeho vybudovanie vraj presiahli 8 miliárd singapurských dolárov. Na vrchole tohto komplexu sa nachádza 340 metrov dlhý Sky park s bazénom, reštauráciou a výhľadovou plošinou. Bazén je prístupný len hotelovým hosťom, ale reštaurácia a vyhliadková plošina sú prístupné verejnosti. Výhľad z týchto miest, ako aj viacej informácií o Singapure si môžete pozrieť aj na jednom z mojich predchádzajúcich blogov.

https://luborepka.blog.sme.sk/c/344325/singapur-jediny-ostrovny-mestsky-stat-na-svete.html

https://luborepka.blog.sme.sk/c/347183/plavba-zo-singapuru-cez-rovnik-do-jakarty.html

Cez hotel sa dostaneme hneď na prvú „odbočku“ do Gardens by the Bay. Prvá časť parku bola sprístupnená verejnosti v októbri roku 2011 a celý park bol uvedený do prevádzky 29. júna 2012.

Nasledujúce tri fotografie sú urobené zo zadnej časti hotela z chodníka vedúceho do Gardens by the Bay. 

Tieto fotografie sú rovnako urobené z chodníka. Pri pohľade smerom na oceán je možné vidieť prístav, smerom viacej k zálivu vidíte v popredí obidva "skleníky", časť mesta a Singapore Flyer.

V parku sú rozličné unikátne atrakcie. Flower Dome je v podstate skleník, v ktorom sú vysadené rastliny a kvety stredomorského a tropického prostredia. Je vysoký 38 metrov a vo vnútri je udržiavaná teplota v rozmedzí 23 až 25 stupňov Celzia. Ďalšia atrakcia sa volá Cloud Forest. Je to opäť zjednodušene povedané „skleník“, v ktorom sú sústredené rastliny vyskytujúce sa v nadmorskej výške 1 000 až 3 000 metrov, hlavne v oblasti juhovýchodnej Ázie a strednej a južnej Ameriky. Výťahom sa vyveziete na vrchol umelého kopca a kľukatou cestičkou postupne zídete naspať na zem, pričom cestou môžete zblízka pozorovať rastliny, ktoré by ste v prírode mohli vidieť iba ak ste veľmi zdatní skalolezci. Na predchádzajúcich fotkách ich rozoznáte podľa toho, že Cloud Forest je ten vyšší.

Ďalšou atrakciou sú Supertree Grove, po slovensky  „superstromy“ a v ich korunách vedúci chodník (vo výške 25 až 50 metrov). Na umelo vytvorených konštrukciách pripomínajúcich stromy sú osadené popínavé rastliny a kvety, pričom vy si užívate skvelé výhľady na celý park. Na jednom z týchto „superstromov“ je umiestnená veľmi príjemná reštaurácia s vyhliadkovou plošinou.

 Samotný park je rozdelený na niekoľko záhrad vytvorených podľa regiónov ako napríklad japonská záhrada, čínska záhrada, indická a pod.

Naspäť na promenádu sme sa dostali opäť cez hotel a obchodné centrum. Po promenáde sme pokračovali smerom k finančnému centru s výškovými budovami, ktoré slúžia na obchodné a administratívne účely. V týchto miestach stojí hotel Fullerton, ktorý prepája staré centrum mesta s týmto novým.

Budova bola postavená v roku 1928 a nesie meno po prvom guvernérovi Robertovi Fullertonovi, ktorý zastával túto funkciu v rokoch 1826 až 1830. Spočiatku slúžila ako sídlo poštového úradu, burzy a iných vládnych inštitúcií. Počas druhej svetovej vojny sa budova premenila na sídlo velenia japonskej armády v Singapure. Na námestí pred budovou oslavovali 9. augusta 1965 tisícky Singapurčanov samostatnosť od Veľkej Británie. V roku 1996 budovu opustili jej nájomcovia (hlavne poštový úrad) a na niekoľko rokov ostala zakonzervovaná. V roku 2001 sa znovu-zrodila premenená na 6 hviezdičkový hotel.

Ďalšou „odbočkou“ z promenády je prechádzka po nábreží rieky Singapur. Celé nábrežie lemujú moderné výškové budovy, ktoré sa striedajú s množstvom malých reštaurácií, kaviarničiek a pivární. Po nábreží sú roztrúsené rozličné sochy a súsošia vrátane veľkej sochy Stamforda Rafflesa, ktorá sa nachádza na mieste prvého vylodenia v roku 1819, kedy tu založil obchodnú pozíciu pre Britskú východo-indickú spoločnosť.

O kúsok ďalej na druhom brehu sa nachádza múzeum Ázijských civilizácií, budova Starej radnice, divadlo kráľovnej Viktórie a o ďalsí kúsok ďalej už opäť na promenáde moderná budova divadla Esplanade v tvare durianu. Nasleduje asi najkrajšia a najpríjemnejšia časť promenády nazvaná Esplanade. Odtiaľto je najkrajší výhľad a to nielen na hotel Marina Bay Sands. Ak by ste chceli celý okruh uzavrieť, stačí vám prejsť sa po pešom moste Helix až k ArtScience múzeu a ste opäť pri hoteli Marina Bay Sands.

 Keď prechádzate podchodom pod dialničným mostom naspäť na promenádu do časti Esplanade prejdete okolo klavíra, ktorý je tu k dispozícii okoloidúcim, aby si zahrali alebo ako my, len „zabrnkali" nejakú melódiu pripomínajúcu im domovinu.

Keď cez deň je promenáda nádherná, aká bola v noci? Magická.

Na začiatku tohto blogu som dával novovybudované centrum Singapuru za vzor iným mestám. Na konci poviem nahlas: Bratislava, vezmi si inšpiráciu zo Singapuru pri budovaní svojho nového centra.

Lubo Repka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?