Port of Miami

Autor: Lubo Repka | 24.11.2019 o 0:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1355x

Po dlhšej prestávke som sa rozhodol znovu písať. Mnohí z vás, moji čitatelia, ste ma k tomu vyzývali a aj povzbudzovali. Vraj vám moje blogy chýbajú, čo ma naozaj potešilo. 

Nie, že by som nemal dosť nápadov a podnetov k písaniu, precestovali sme toho naozaj dosť od môjho posledného blogu z Vietnamu. Spomeniem iba Thajsko, Mjanmarsko, Južnú Kóreu, Austráliu, Nový Zéland ... 

Ale teraz k tomu, čo vás čaká v najbližších blogoch. Bude to o plavbe. Plavbe z Miami do Miami, ktorá bude trvať 25 dní a cestou spolu navštívime niekoľko Karibských ostrovov, ale hlavne sa poplavíme po rieke riek, Amazonke.

Začnime v osobnom prístave v Miami. Predpokladám, že samotné Miami si nemusíme predstavovať. Možno len na okraj, moje najnovšie postrehy z tohoto mesta sú samý obdiv a úžas. Za ostatné roky sa tu veľa zmenilo. Mesto neuveriteľne rastie a bohatne. Všade sa tu stavia, pribúdajú obyvatelia, či už dočasní alebo natrvalo, ale hlavne z Latinskej Ameriky. Akoby všetko ohrozené bohatstvo, ktoré sa o seba bojí v tejto búrlivej časti sveta hľadalo úkryt tu, v Miami, v USA. Už to nie sú Kubánci, ktorí utekali s prázdnymi rukami z ostrova „slobody“, ale Venezuelčania, Kolumbijčania, Argentínčania a Brazílčania. Sťahujú sem stredisko svojich záujmov a hlavne istoty slobodného podnikania a istoty pre svoje rodiny. Spolu s nimi prichádza aj kapitál. Nepoznám štatistiky, ale vidím to v reálnom živote. 

A vidno to aj v prístave. Osobný prístav Miami sa pýši titulom „hlavné mesto sveta“ v oblasti výletných lodí. Sídlia tu, alebo odtiaľto riadia svoje prevádzky najväčšie lodné spoločnosti, ako napríklad Carnival Cruise Line, Royal Caribbean International, Norwegian Cruise Line, Disney Cruise Line a MSC Cruises. Prístav vybaví ročne viacej ako 5,5 milióna pasažierov. V súčasnosti tu funguje 7 terminálov na vybavovanie pasažierov výletných lodí.  

Tie spoločnosti, ktoré sa už do Miami „nezmestili“ sa museli presunúť do neďalekého (45 kilometrov)  Fort Lauderdale (napríklad Celebrity Cruises). Miestny osobný prístav sa volá Port Everglades a ročne vybaví 3,8 milióna pasažierov, čím sa radí na tretie miesto na svete. A viete, ktorý prístav v tomto segmente je na druhom mieste? Je to prístav Port Canaveral. Hádajte, kde sa nachádza? Hádate správne, na Floride.

A aká je budúcnosť miamského prístavu? 

V marci roku 2018 oznámila spoločnosť Norwegian Cruise Line Holdings vybudovanie nového terminálu B, ktorý bude mať plochu 15 422 metrov štvorcových. Bude dokončený na jar roku 2020. Je to tá oválna budova, ktorú ste mohli vidieť na fotke hore.

Nové terminály budujú aj spoločnosti MSC Cruises, Disney Cruise Line a Virgin Voyages. Len nedávno, v septembri tohto roku oznámila spoločnosť Carnival Cruises Line, že dostala povolenie na výstavbu nového terminálu F, ktorý bude najväčším terminálom v Severnej Amerike. 

Miami je domovským prístavom pre mnohé výletné lode, ako napríklad: Carnival Conquest, Carnival Horizon, Carnival Sensation, Carnival Victory, Empress of the Seas, Navigator of the Seas, Symphony of the Seas, Norwegian Breakaway, Norwegian Sky (plavili sme sa ňou na Bahamy), MSC Armonia (tou sme sa plavili do Hondurasu a Mexika – blogy zatiaľ nie sú napísané) a MSC Seaside.

Len pred pár dňami pribudlo spoločnosti Norwegian Cruise Line ďalšie plavidlo. Je to loď s dĺžkou 333 metrov, šírku má 48 metrov a na jej 20tich podlažiach, z ktorých je 16 určených pre pasažierov sa zmestí 4 000 pasažierov a 2 100 členov posádky. Predvčerom, vo štvrtok 21. novembra ju pokrstili práve tu v prístave v Miami. Dostala meno Encore. Táto fotka je zo stredy, iba deň pred jej krstom. Krstnou mamou bola Kelly Clarkson.

Okrem toho tu má svoj domovský prístav aj najväčšia výletná loď na svete, ktorou je momentálne Symphony of the Seas (pre 5 518 pasažierov a 2 200 člennú posádku) vlastnená spoločnosťou Royal Caribbean International. Je to najväčšia spoločnosť v tomto biznise na svete, čo sa týka tržieb a druhá najväčšia na svete podľa počtu prepravovaných pasažierov.

Najväčšou spoločnosťou podľa počtu pasažierov je Carnival Corporation & plc., ktorá prevádzkuje 10 značiek (z nich najznámejšie sú Carnival Cruise Line, Holland America Line, Costa Cruises, AIDA Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line).

Treťou je Norwegian Cruise Line Holdings, do ktorej portofólia patrí aj Oceania Cruises, ktorou sa poplavíme aj my. Ale túto spoločnosť a loď, na ktorej sa budeme plaviť si predstavíme v nasledujúcom blogu. Možno už zajtra alebo pozajtra si budete môcť prečítať, ako to na našej lodi vyzerá a ako vyzerá svet a more z jej paluby.

A tu sú už najnovšie fotky Miami, práve sme totiž vyplávali.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?