Naša loď Oceania Insignia

Autor: Lubo Repka | 25.11.2019 o 18:45 | Karma článku: 9,05 | Prečítané:  3694x

Naša loď Oceania Insignia patrí do flotily lodí spoločnosti Oceania Cruises, ktorá ich prevádzkuje celkom šesť. 

Od roku 2014 Oceania Cruises patrí do Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., kde ešte patria aj spoločnosti Norwegian Cruise Line a Regent Seven Seas Cruise.

Norwegian Cruise Line Holdings je v súčasnosti treťou najväčšou spoločnosťou na svete v segmente výletných lodí. Je to verejne obchodovateľná spoločnosť kótovaná na burze v New Yorku. Holding bol vytvorený ako IPO (initial public offering) v roku 2011. V súčasnosti zamestnáva viacej ako 33 tisíc ľudí. Oficiálne sídli na Bermudách, ale výkonná časť managementu sídli v Miami.

 Spoločnosť Oceania Cruises bola pôvodne založená v roku 2002 tromi „veteránmi“ priemyslu turistických výletných lodí. Boli to Frank Del Rio, Bob Binder a Joe Watters. 

Touto spoločnosťou sa plavíme po prvýkrát. Služby Norwegian sme už využili dvakrát, raz to bola plavba Panamským kanálom na lodi Norwegian Jewel a raz na Bahamské ostrovy loďou Norwegian Sky. Spoločnosťou Regent Seven Seas sme sa ešte neplavili.

Oceania Insignia je jej vlajkovou loďou triedy R, čo znamená Regatta. Pôvodne bola postavená pre spoločnosť Renaissance Cruises v roku 1998 vo francúzskych lodeniciach Chantiers de l’Atlantique.

Pre pasažierov je k dispozícii 9 palubných podlaží z celkovo 11 poschodí lode. Okrem kasína sú tu 4 bary, 5 reštaurácií, kúpeľné centrum (spa), fitnes centrum, bazén, knižnica, špeciálna miestnosť pre kartárov. Na najvyššom, jedenástom podlaží je dokonca putting green a opaľovacia terasa. Samozrejme nechýbajú boutiquové obchody a pod.

Recepcia funguje 24 hodín denne a promptne vyrieši každý váš problém. Výlety na breh organizuje špeciálne oddelenie, zodpovedné za program v prístavoch. Iná skupina zabávačov a odborníkov sa stará o vás v dňoch, kedy sa loď plaví, či už prednáškami z histórie a geografie navštevovanej oblasti, alebo výučbou tanca, varenia a samozrejme každý večer si môžete sadnúť do baru, kde väčšinou hrá živá hudba. Môžete si vybrať bar, kde hrá len piano, bar kde hrá 4 členná kapela osvedčené hity od Beatles po ABBU, alebo bar, kde sa hrajú akustické verzie svetoznámych jazzových štandárd.

Každý deň o štvrtej poobede sa podáva čaj. Veľmi anglické. Je tu aj miesto pre amatérskych maliarov. Pod vedením odborníkov si môžete vodnými alebo olejovými farbami maľovať svoje vlastné fantázie.

Je tu aj práčovňa pre pasažierov, takže keď si potrebujete niečo oprať môžete tak urobiť aj sami. Pri tak dlhej plavbe je to veľká výhoda.

Pred odplávaním samozrejme prebehlo úvodné "cvičenie", v rámci ktorého sme sa naučili, ako si zapnúť záchrannú vestu, kam ísť a na aký pokyn v prípade, že kapitán nariadi opustenie lode, kde sú záchranné člny a pod. Potom sa loď vydala na svoju plavbu.

Prvý večer a noc ubehli pokojne, každý bol unavený a tak sa na lodi nič mimoriadne nedialo. Všetci išli pomerne skoro spať, aj my. Čakajú nás dva dni na mori.

Celý prvý deň našej plavby sme si užívali príjemné počasie, oboznámili sme sa s loďou, jej barmi a reštauráciami, zúčastnili na prednáške o ostrove Svätého Bartolomeja, ktorý bude našou prvou zastávkou. Užili sme si aj náš prvý západ slnka na otvorenom mori, bol nad očakávanie nádherný.

Večer po západe slnka sme sa zoznámili s posádkou a kapitánom lode. Za tým účelom bol zorganizovaný galavečer s programom.

Aj sme si podali ruku s kapitánom, je to pán Maroje Brajčič z Chorvátska, z mesta Dubrovník. Vraj už jeho otec bol kapitánom, tak to má asi v krvi.

Potom sme išli na večeru do reštaurácie Toscana, kde sa treba objednať a slávnostne obliecť, ale to sme už boli, lebo na stretnutie s kapitánom lode sa vždy treba pekne obliecť. Večera bola fantastická.

No a druhý deň je práve dnes, kedy píšem tento článok. Zatiaľ som stihol iba ranné kapučíno a východ slnka. O chvíľku pôjdem na prednášku o ostrove Svätej Lucie, ktorý navštívime pozajtra a potom na ďalšiu prednášku o ostrove Trinidad, kde budeme stáť popozajtra. V tejto súvislosti mi nedá spomenúť aj možné nepríjemnosti spojené s takouto plavbou. Ani lodným spoločnostiam sa totiž nevyhýbajú nepríjemnosti a nehody. Najväčším nepriateľom lodí je požiar. To sa stalo 11. decembra v roku 2014 osudným trom členom posádky, ktorí zahynuli pri požiari v strojovni práve našej lode. Insignia vtedy kotvila v prístave Castries na Svätej Lucii.

Na záver spomeniem technické údaje lode Oceania Insignia:

Dĺžka (lenght) lode je 180,45 metra, čo je 592 stôp

Šírka lode (beam) je 25,73 metra, čo je 84,3 stopy

Ponor (draught) je 5,95 metra, čo je 19,5 stopy

Výkon (installed power) zabezpečujú 4 dieselové motory 13 500 kW

Má dve lodné vrtule (propellers)

Rýchlosť (speed) v uzloch 18, v kilometroch 33 za hodinu a míľach je to 21 míľ za hodinu

Kapacita lode je 698 pasažierov, posádku tvorí 397 ľudí.

Za tieto dva dni plavby prekonáme vzdialenosť 1102 námorných míľ, čo je 2041 kilometrov. Mierime na ostrov St. Barthelémy, alebo skrátene aj St. Barths, takže najbližšie sa vám ozvem novým blogom z tohto ostrova.

Lubo Repka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?