Bangladéš - časť 4.: Momentky zo života na vidieku

Autor: Lubo Repka | 5.4.2020 o 15:59 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  584x

Z mesta Khulna, v ktorom sme iba prenocovali nás čakala dlhá a náročná cesta do mesta Rajshahi. Tu sme chceli stihnúť západ slnka nad riekou Ganga.

Celková vzdialenosť naplánovaná na dnešný deň bola niečo menej ako 300 kilometrov, ale kvôli hustej a chaotickej premávke a zlému stavu vozovky je to tak na 8 hodín. Očakávali sme dlhé, nudné a únavné trmácanie sa miestnymi cestami, ale že to bude najkrajšia a najzaujímavejšia cesta po bangladéšskom vidieku som si fakt nemyslel. Každú chvíľu sme niekde stáli a fotili si ľudí a život na ulici, v poli a malých, rodinných fabrikách. Nemalo by význam, aby som to tu v texte popísal, preto čítajte prosím vždy text pod fotografiami. Bude to tak plynulejšie a lepšie to bude zodpovedať realite, ako sme to videli my.

Prejavili sme záujem, pozrieť si nejaké ryžové pole. Naše prianie sa splnilo šibnutím čarovného prútika. V Bangladéši nič ľahšie.

Stará tehlová mešita v meste Bagha bola postavená za sultána Nusrat Shaha v roku 1523. Známa je najmä kvôli výnimočnej, terakotovej výzdobe. Terakotové ornamenty sa zachovali aj v interiéroch aj v exteriéroch. Všetky vstupné oblúky a mihráby sú dekorované terakotou. Na jej východnej strane je 5 klenbových vstupov a po jednom na severe a na juhu. Na západnej strane, smerom k Mekke sú mihráby. 

Hinduistický komplex chrámov v Puthii sa nachádza 23 kilometrov na východ od mesta Rajshahi. Vybudovala ho bohatá, filantropická rodina Zamindars Rajas z mesta Puthia. Mali tu zriadené aj sídlo, palác radžu mesta Puthia, ktorý je teraz súčasťou komplexu. Radža bol titul panovníka, niečo ako kráľ. Chrámy sú vybudované okolo jazera obklopeného zeleňou. Rodina Zamindarsovcov tu aj napriek prevládajúco islamskému prostrediu dokázala udržať hinduistickú vieru, pričom sami sa hlásili k višnuizmu, podľa ktorého je najvyšším bohom zo všetkých bohov práve Višnu.

Pancha Ratna Govinda Temple bol postavený v 19. storočí kráľovnou Puthie. Chrám je venovaný bohovi Krišnovi. Terakotová výzdoba zobrazuje ľúbostný románik boha Krišnu a bohyne Radha. Krišna je ôsmou reinkarnáciou boha Višnu, ktorý je jedným z trojice hlavných hinduistických bohov a reprezentuje funkcie ochrancu a uchovávateľa večného poriadku (dharmy). Popri ňom sú to ešte Brahma, ktorý predstavuje stvoriteľa všetkého a Šivu, ktorý je zase ničiteľom všetkého.

Radha je bohyňou lásky, nežnosti, súcitu a oddanosti, v zmysle vernosti. Je večnou manželkou boha Krišnu a spoločne žijú na nebesiach.

Bhubaneshwar Shiva Temple je najväčším hinduistickým chrámom venovaným bohovi Šivovi v Bangladéši. Ako som už spomenul, Šiva je tým zlým v trojici najvyšších bohov hinduizmu. Je to taký všivák, ničiteľ a určite má prsty aj v tomto nešťastnom koronavíruse, ktorý teraz trápi celý svet. Zo strachu sa ale často rodia najkrajšie umelecké diela a aj v prípade tohoto chrámu sa dá hovoriť ako o najkrajšom z celého komplexu chrámov v Puthii. 

Postavený bol v roku 1823 vdovou po radžovi Jagat Narayan Roy, ktorá sa volala Rani Bhubonmoyee Devi. Dominuje nad jazerom Shiv Sagar. Bol postavený v štýle piatich špirál (Pancha Ratna), ktorý je bežný hlavne v severnej Indii. Chrám bol značne poškodený pakistanskými vojakmi pri vojenskej invázii Pakistanu v roku 1971 počas oslobodzovacieho boja Bangladéšanov za svoj samostatný štát.

Vo vnútri chrámu je uložený veľký, čierny bazaltový lingam boha Šivu, čo je niečo ako jeho abstraktné zobrazenie. Je to najväčší lingam v celom Bangladéši. Vraj ho chceli pakistanskí vojaci z chrámu vyniesť a zničiť, ale neboli schopní ani len pohnúť ho z miesta.

Bara Anhik Mandir sa nachádza pri jazere Shyamsagar, na jeho západnej strane. Jeho hlavným znakom sú tri oblúky v strede chrámu pred otvorenou platformou. Má tri kaplnky. Tá v strede s tromi oblúkmi je dochala a tie na bokoch sa volajú chauchala. Dochala znamená strechu zvažujúcu sa na dve strany a chauchala je stavba so strechou zvažujúcou sa do štyroch strán. Takáto stavba sa nazýva aj tri-mandir (three temples), teda trojchrámová. Celá predná fasáda je bohato zdobená terakotovými ornamentmi.

Bol to únavný deň plný dojmov a na záver sme ešte chceli stihnúť západ slnka nad riekou Ganga, ktorá preteká cez mesto Rajshahi. Lepšie povedané, mesto Rajshahi leží na brehu rieky Ganga, pretože na opačnej strane už je India. Stihli sme to len tak-tak. Západ slnka nad riekou Ganga je zážitok a všetci ho milujú. Pre domácich je to ako ísť do divadla. Pekne, slávnostne sa oblečú a spoločne celé rodiny idú na západ slnka. Tu sa fotia a rozprávajú, hľadajú si najlepšiu pozíciu na pozorovanie západu, alebo sa vyberú loďkou až na rieku.

Po ubytovaní v miestnom hoteli, ktorý patrí do siete štátnych hotelových ubytovacích zariadení sme sa dohodli na spoločnej večeri s našimi sprievodcami. Reštaurácia sa volala Drom a nachádzala sa v centre mesta Rajshahi. Bola orientovaná na typickú, bangladéšsku kuchyňu. Všetko, čo sme si objednali chutilo znamenite. Chýbalo mi k tomu iba nejaké vínko, alebo aspoň pivo. Samozrejme alkohol nepodávali, ale to mi nezabránilo, aby som si ho žartom neobjednával. Ostalo iba pri žartoch, štipľavé karí som musel zapíjať malinovkou. Azim s Muhamedom (to MD pred jeho menom je skratka pre Muhamed) to museli na mne vidieť, pretože pred príchodom do hotela sme sa zastavili na tajnom mieste, vyzeralo to ako nejaká garáž a tam som si mohol kúpiť miestne pivo. Kúpil som si dve, tak som sa potešil. Potom na izbe v súkromí hotela som si ho mohol vypiť. Úprimne, chutilo ako ... a musel som sa donútiť, aby som jedno vypil. Druhé som dal do chladničky a samozrejme, že som ho tam ráno, keď sme odchádzali zabudol.

Ráno pokračujeme v našej ceste po Bangladéši. Uvidíme toho ešte veľmi veľa, aj ďalšie UNESCO chránené historické pamiatky. Tak čítajte ďalej.

Lubo Repka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Pokazili sme si to (píše Michal Havran)

Od štábov nepotrebujeme strašenie, ale informácie.

Píše László Sólymos

Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko

Premiér dostal facku vo forme memoranda od strany SMK.

Bihariová na rozdiel od Trubana vidí nesúlad s Kiskovou stranou

Rozkol v Progresívnom Slovensku vraj nehrozí.


Už ste čítali?